SON TV

Vesanoid ilacı kullananlara müjde

SGK'dan yapılan açıklamada 'Vesanoid ilacı kapsamdan çıkarılmadı' dedi.

Vesanoid ilacı kullananlara müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), “Vesanoid” adlı ilacın piyasada bulunabilirliği sağlandığı sürece sigortalıların ilaçlarını ücret ödemeksizin temin etmelerinin önünde hiçbir engel bulunmadığını bildirdi.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında “SGK’nın ödeme listesinde olan bir ilacın listeden çıkarılması, yüzlerce lösemi hastasını mağdur etti” ifadesinin yer aldığı belirtildi.

Söz konusu ilacın “Vesanoid 10 mg, 100 mg kapsül” olduğu bildirilen açıklamada, ilacın SGK’nın bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer aldığı ve hastaların ilaca erişiminde yaşanan sıkıntının kurum kaynaklı olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vesanoid’ adlı ilacın global hakları ticari olarak firma değişikliği sebebiyle tekrar piyasaya sürülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığına Üretim Uygulamaları Yönetim Sistemi ve ruhsat yenilenmesi için başvurulduğu, bu nedenle ilgili firma tarafından henüz piyasaya sürülemediği ifade edilmektedir.

İlacın piyasada bulunabilirliği sağlandığı sürece sigortalıların ilaçlarını ücret ödemeksizin temin etmelerinin önünde hiçbir engel yoktur ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun ilacın teminini durdurması ya da ilacı ödeme kapsamından çıkartması söz konusu değildir.”