SON TV

Tesco Kipa kapanıyor mu?

Şubat ayında 125.25 milyon lira vergi cezası kesilen market zinciri Tesco Kipa kapanıyor mu?

Tesco Kipa kapanıyor mu?

Şubat ayında 125.25 milyon lira vergi cezası kesilen market zinciri Tesco Kipa Maliye ile anlaşamadı. Şirket KAP’a mahkeme sürecinin başlatılacağını açıkladı.

Türkiye’nin önde gelen market zincirlerinden Tesco Kipa’ya şubat ayında kesilen 125.5 milyon liralık cezası ile ilgili şirketle Maliye Bakanlığı arasındaki uzlaşma görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Tesco Kipa, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu ile 13 Kasım 2014 tarihinde yapılan uzlaşma görüşmesinde sonuç alınmadığını açıklarken vergi cezasının iptali için mahkemeye başburacağını açıkladı.

Şubat ayında İzmir Çakabey Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından kesilen cezaya göre şirkete sıfatıyla katma değer vergisi toplamı 50.204.700 TL ve vergi ziyaı cezası 75.307.050 TL ceza kesilmişti.

189 MAĞAZASI VAR
Tesco Kipa’nın, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yoğunlaşan 24 ilde toplam 189 mağazası bulunuyor. Tesco bünyesine geçen Kipa’nın temeli ise 1992’de İzmir’de atılmıştı. İngiliz perakende devi Tesco, Türkiye pazarına Kipa’ya satın alarak girmişti.