SON TV

Tehlikenin Farkında Mısın?

‘Tehlikenin farkında mısın?’ dedi. ‘Water Diviner’ filminin hemen çıkışında, kırmızı noel baba kostümlü vitrin mankenlerinin arasında yürürken; yılların dostu ve müstakbel eşimin tek kıskandığı erkek arkadaşım. Hemen ardından devam etti: ‘Korkuyorum… Hikayelerimizi de birilerinin elimizden almasından… Hayallerimizi ve hayal gücümüzü hırpalamaya başlamalarından korkuyorum. Birgün başkalarının anlatacak hikayeleri kalmayacak ve bizim hikayelerimizi başkaları anlatmaya başlayacak… Başkaları yorumlayacak… Tehlikenin farkında mısın?’Bağlantı

Savaşa her iki taraftan da mümkün olduğunca tarafsız olarak bakılması, küçük ve bize has adetlerimize değinilmesi, önyargıların kurgulanması ve yıkılmasını güzel işlemesi filme değer katıyor. Elbette iki değerli Türk oyuncunun kurgunun merkezinde olması ise ayrı bir gurur. Türk izleyicinin onayını almak için Russell Crowe’dan güzel hamleler… Yüzde yüz takdiri hakediyor ve kendisine benzer bir yapımda yer vererek onurlandırmak unutulmaz bir başarı olur. Bazı eksiklikler gözüme çarpsa da teknik değerlendirmeye girmek istemiyorum. Film başarılı ve izlenilmeli.

HO HO HO

Şu sıralar gündemde olan, tam olarak kim olduğunu bilmeden yorumladığımız ve nedense çok kullandığımız bir ikon: Noel Baba. Aslında bildiğin Anadolu çocuğu kendisi… Hıristiyan azizlerinden Demre’li Aziz Nikolas. 260’lı yıllarda bugünkü Demre’de doğuyor. Babası ölünce, kendisine kalan mirası fakirlere dağıtıyor. Yaptığı iyilikler, zamanla dilden dile dolaşınca bölgede tanınan ve sevilen biri haline geliyor. Nikolas, 340 yılının 6 Aralık günü ölüyor ve hakkındaki efsaneler özellikle ölümünden sonra artarak yayılıyor.

Üzerine yıkılan enkazdan sağlam olarak kurtulması, çeyizini yapamayan kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek parayı içeri atması gibi hakkında birçok efsaneden bahsediliyor. Çeyizine yardımcı olduğu kızın diğer iki kardeşine de yardım etmek isteyen Nikolas, pencereleri kapalı olduğu için keseleri bacadan atar. Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü de böyle doğuyor. İkonalarda ve resimlerde Nikolas'ın üç altın top ile gösterilmesi bu üç kızın çeyizine yardımcı olmasından gelir.

Santa Claus yani Noel Baba figürü; Nikolas’ın hayatıyla, Kuzey Avrupa ülkelerinin Hırıstiyanlık öncesi dönemlerine ait mitolojik bir kahramanın birleşimi ile oluşuyor. Almanya başta olmak üzere pekçok Avrupa ülkesinde 6 Aralık günü, Saint Nikolas adına hayırseverlik ve armağan verme günü olarak kutlanmaya başlıyor. 

Noel Baba, uzun beyaz sakalı ve tonton kırmızı yanaklı görünümünü Amerika kıtasında kazandı. Öncelikle 1860’lı yıllarda Thomas Nast, Claus’u bu şekilde çizince uzun süre Harper Weekly dergisinin kahramanı oldu. 1900’lü yıllarda ise Coca Cola reklamlarında boy göstererek bugünki halini alıyor.

Eli açık, yardımsever, çocukları sevindirmeyi sevdiği söylenen bir aziz olan Demreli Aziz Nikolas, kısaca 19.yy kapitalizminin Noel Baba olarak ikonlaştırdığı bir olgu.

MARJİNAL FAYDA

Demre’de bulunan Noel Baba Müzesi’ni geçen yıl Ocak-Kasım döneminde 522 bin kişi ziyaret etmişken, bu yıl aynı dönemde ziyaretçi sayısı 524 bini geçmiş ve ziyaretlerden yaklaşık 5.5 milyon lira gelir elde edilmiş.

DALDAKİ KUŞ

Biliyorum; adımlarımızı daha sert atmalıyız, daha çok koşmalı, daha çok yorulmalıyız. Ama zaman zaman bizim neden uzun vadeli planlarımız yok diye hayıflanmıyor değilim. Durum ortada; adanmışlıklarımıza ya da değerlerimize sahip çıkmaktansa bizim olmayanlar için mücadele eder, savaşır olduk. Sahipken, varlıklarımızdan yabancılaşıyoruz. Biri çıkıyor seni anlatıyor. Senin değerini kendi makası ile kesip biçiyor ve kendi dikişini atıyor geleceğine.

ELDEKİ KUŞ

Kaç Mevlana, Yunus, Arabi, kaç Niyaz-i Mısri var bu tarihte? Havada mermilerin çarpıştığı kaç Çanakkale var? Kaybedilmemesi gereken kaç değer var? 

Son olarak, 27 Aralık başka bir destanı dizelere sığdıran İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un vefatının yıldönümü. Rahmetle analım. Yanı sıra bu zamanlarda anılması, gereken ve aslında noel deyince benim ilk aklıma gelen, yüreğimi sızlatan şey 24 Aralık 1963 gecesi Kıbrıs'ta EOKA tarafından gerçekleştirilen ‘vahşet’dir. Detaylarını anlatmaya dilim varmaz. Unutmayalım. Unutturmayalım.

YAZARIN SON YAZILARI
Ne kadar açık? - 22 Ocak 2015
Deneyim tasarımı - 22 Aralık 2014
Para peşin - 18 Aralık 2014
Ahit Sandığı - 15 Aralık 2014
Diyemiyom Diyemiyom - 1 Aralık 2014