SON TV

Kar nedeniyle kapalı olan yollar!

Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapandı. İşte kar nedeniyle kapalı olan yollar!

Kar nedeniyle kapalı olan yollar!
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya’nın Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Aksaray ile karayolu ulaşımı kesildi. Yağış nedeniyle çok sayıda ilde köy yolları ulaşıma kapandı.
 
 AA muhabirinin Konya Valiliği ile Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre,  Konya ve çevresinde soğuk hava ile beraber etkili olan şiddetli tipi, günlük yaşamı ve şehirler arası ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan rüzgarın yola taşıyıp yer yer kar yığınları oluşturması nedeniyle Konya-Ankara karayolu, Kulu Makası’na kadar kapandı. Konya-Afyonkarahisar karayolu ise Afyonkarahisar’ın Çay ilçesine kadar kapalı durumda. Konya-Aksaray karayolunda da ulaşım Konya il sınırına kadar sağlanamıyor. Ayrıca Konya’nın Antalya ve Isparta ile de karayolu ulaşımı şiddetli tipi nedeniyle kesilmiş durumda.

 Bu yolların Konya çıkışlarında araçların geçişine izin verilmiyor. Karayolları ekipleri, yol açma çalışmalarını güç şartlarda, tüm imkanlarıyla sürdürüyor. Yetkililer, bölgedeki sürücüleri, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

Öte yandan, bölgede ana hatlar dışında yoğun kullanılan Akşehir-Yunak, Kadınhanı-Polatlı ile Argıthanı-Doğanhisar-Hüyük yollları da yoğun kar yaşığı ve tipi nedeniyle kapalı durumda. 

Siirt’te 50 araç kurtarıldı

Siirt’te 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle Eruh ilçesinin Birene mevkisinde Siirt-Şırnak karayolunun kapanmasıyla 50 araç mahsur kaldı.

Olay yerine gelen Karayolları 94. Şube Şefliği ekipleri, mahsur kalan araçları kurtardı.

Tedbir almadan yola çıkan bazı araçlar halat ve zincir takılarak çekildi.

Karayolları 94. Şube Şefi Sabahattin Direk, AA muhabirine, Siirt-Şırnak karayolunun tipi ve yoğun kar yağışı nedeniyle kapanmaması için ekiplerin yoğun bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar-Ankara karayolu, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Alınan bilgiye göre, Emirdağ ilçesine bağlı Gömü beldesinden itibaren güzergahtaki yoğun tipi nedeniyle karayolu karla kaplandı.

Ankara’ya giden araçlar, İscehisar ilçesi ile Gömü beldesinde trafik ekiplerince durdurularak, sürücüler yol durumu hakkında bilgilendiriliyor ve geçişlerine izin verilmiyor.

Karayolları ekiplerinin, ulaşıma kapanan Afyonkarahisar-Ankara karayolundaki çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, Afyonkarahisar-Kütahya, Afyonkarahisar-Antalya, Afyonkarahisar-İzmir ve Afyonkarahisar-Konya karayollarının ise trafiğe kontrollü olarak açıldığı belirtildi.

Sivas

Sivas merkez ilçede 22, Akıncılar’da 29, Altınyayla’da 12, Divriği’de 80, Doğanşar’da 26, Gemerek’te 27, Gölova’da 29, Gürün’de 60, Hafik’te 65, İmranlı’da 99, Kangal’da 100, Koyulhisar’da 39, Suşehri’nde 59, Şarkışla’da 83, Ulaş’ta 9, Yıldızeli’nde 48 ve Zara’da 134 olmak üzere 921 köy yolu kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi ekipleri, 32 greyder, 11 dozer, 32 destek aracı, 17 yükleyici, 6 kar bıçaklı kamyon, 3 rotatif ve 202 personelle yolları ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Tunceli 

Tunceli’de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 251 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışının yüksek kesimlerde etkili olmaya devam ettiğini söyledi.

Ulaşıma kapanan köy yollarında karla mücadele çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Yıldırım, “İlimiz genelinde bugün 251 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. 8 karla mücadele ekibimiz çalışmalarını grup köy yolları ve hasta bulunan köylerin yollarında öncelikli olarak yürütüyor. Yer yer etkili olan tipi, karla mücadele çalışmalarımızı güçleştiriyor” dedi.

Yıldırım, vatandaşların acil durumlarda kendilerinden yardım talep edebileceğini söyledi.

Tokat

Tokat’ta kar yağışı ve tipi nedeniyle 233 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tokat ve ilçelerinde kar yağışının dün öğleden sonra başladığını söyledi.

Yağışın ardından 233 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirten Gökçe, ekiplerin karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Gökçe, il merkezinde 15, Almus’ta 20, Artova’da 2, Başçiftlik’te 6, Erbaa’da 21, Zile’de 45, Niksar’da 36, Yeşilyurt’ta 10, Sulusaray’da 4, Pazar’da 3, Turhal’da 5 ve Reşadiye’de 66 köy yolunun ulaşıma açılması için 100 kişilik ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. 

Bu arada, Tokat-Sivas karayolunun Çamlıbel mevkisi ve Yatmış köyü yakınlarında tipi etkili oluyor.

Reşadiye ilçe merkezinde olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün ara verildi.

Kırıkkale

Kırıkkale’de kar yağışı nedeniyle merkez ilçede 7, Çelebi’de 12, Yahşihan’da 6, Balışeyh’de 23, Delice’de 37, Keskin’de 50, Bahşılı’da 4, Sulakyurt’ta 23, Karakeçili’de 1 olmak üzere 163 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi ekipleri, yolları ulaşıma açmak için 22 iş makinesi ve 17 personelle çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının bugün de devam edeceğini belirterek, vatandaşları buzlanmanın yanı sıra don riskine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Malatya 

Malatya ve ilçelerinde kar ve tipi hayatı olumsuz etkiliyor. 

Akçadağ’da 18, Arapgir ve Hekimhan’da 19’ar, Arguvan’da 8, Battalgazi’de 6, Darende’de 12, Doğanşehir’de 14, Doğanyol ve Kale’de 7’şer, Kuluncak’ta 4, Pütürge’de 14, Yazıhan ve Yeşilyurt’ta da 4’er olmak üzere kırsal kesimdeki 136 mahallenin yolu, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. 

Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı 75 ekip, kapanan mahalle yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ekiplerin gece boyunca yol açma çalışmaları yaptığı kırsal kesimlerde Darende ve Pütürge ilçelerinde beşer olmak üzere 10 mahallenin yolunun ulaşıma açıldığı öğrenildi. 

Yoğun kar yağışı ve tipinin açılan yolların tekrar kapanmasına neden olduğu, bu nedenle yol açma çalışmaların yavaş ilerlediği kaydedildi. 

Elazığ 

Elazığ’da kar yağışı ve tipi nedeniyle 110 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Elazığ İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı nedeniyle Karakoçan’da 28, Sivrice’de 21, Palu’da 20, Maden’de 19, Kovancılar’da 9, Keban’da 9, Alacakaya’da 2 ve merkez ilçede 2 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Yoğun kar yağışı ve tipinin köylere ulaşımı güçleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Karla Mücadele Koordinasyon Birimi 66 araç ve 75 personelle çalışmaları aralıksız sürdürmektedir. Ekiplerimiz hava koşulları elverdiği ve tipi olmadığı sürece 24 saat esasıyla çalışarak kapalı köy yollarımızı en kısa zamanda ulaşıma açacaktır” ifadelerine yer verildi.

Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok yerleşim birimine elektrik verilemediği bildirildi.

Bu arada, Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı yaklaşık 30 köyde de olumsuz hava koşulları nedeniyle 24 saattir elektrik kesintisi yaşandığı öğrenildi.

Kırşehir

Kırşehir’de kar yağışı nedeniyle 77 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Kaman’da 40, Çiçekdağı’nda 20, Akçakent’te 11, Akpınar’da 4 ve Mucur ilçesinde 2 olmak üzere 77 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu söyledi.

Aydoğan, ekiplerin 8 greyder, 6 kar makinesi, 2 kepçe ve 1 dozerle yol açma çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Yozgat

Yozgat’ta kar yağışı ve tipi nedeniyle 65 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yozgat ve ilçelerinde kar yağışının 3 gündür aralıklarla devam ettiğini söyledi.

Kar yağışı ve tipinin ardından Çekerek’te 8, Çayıralan’da 1 ve Akdağmadeni’nde 56 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirten Yanık, ekiplerin karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Antalya

Antalya’yı Konya’ya bağlayan Akseki-Seydişehir karayolu Alacabel mevkisi, kar yağışı,  tipi ve buzlanma nedeniyle trafiğe kapandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, üç gündür etkili olan kar yağışı bölgede ulaşımı olumsuz etkiledi. Akseki-Seydişehir karayolu 1825 metre rakımlı Alacabel mevkisinde tipi nedeniyle görüş mesafesi sıfıra düştü. Buzlanma bulunan yolda çok sayıda aracın kaldığı öğrenildi.

Trafiğe kapanan Alacabel mevkisinde ekipler, yolda kalan araçları kurtarma çalışması başlattı.

Akseki Bölge Trafik ekipleri, Akseki Kavşağı’ndan itibaren araçların geçişine izin vermedi. Sürücüler, dinlenme tesislerine yönlendirildi.

Alacebel mevkisinde kar kalınlığının 70 santim civarında olduğu bildirildi.

Bolu’da çığ düştü

Bölgede iki gündür etkisini sürdüren yağış nedeniyle Bolu Dağı’nda kar kalınlığı yaklaşık 40 santimetreye ulaştı. 

Yoğun kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı geçişindeki Karanlıkdere mevkisinde çığ düştü. Trafik ekipleri, ulaşıma kapanan D-100 karayolunun Ankara istikametine araç geçişlerini durdurdu.

Araç sürücüleri, Kaynaşlı gişelerinden TEM otoyoluna yönlendiriliyor. 

Karayolları ekipleri ise çığ nedeniyle ulaşıma kapanan yolu açma çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, TEM otoyolunda tırların geçişine, D-100 karayolunun Bolu Dağı mevkisinde ise küçük araçların zincirsiz geçişlerine izin verilmiyor.

Zonguldak

Etkili kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Zonguldak-Ankara karayolu Sapça Tüneli mevkisinde sürücüler güçlükle ilerleyebildi. 

Güzergahtaki rampada kalan bir tır nedeniyle yaklaşık 750 metrelik kuyruk oluştu. Tırın, karayollarına ait iş makinesiyle çekilmesinin ardından ulaşım tekrar başladı.

Yolda mahsur kalan sürücülerden Özer Çataklı, gazetecilere yaptığı açıklamada, tırın zincirsiz yola çıktığını ve rampada kaldığını belirterek, yaklaşık 30 dakika çekilmesini beklediklerini söyledi. 

Karayolunda denetim yapan trafik ekipleri, zincirsiz ya da kar lastiği bulunmayan araçların geçişine izin vermedi.

Amasya

Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için aralıksız çalışıldığını söyledi.

İl genelinde dün ve gece devam eden kar nedeniyle 53 köy yolunun kapandığını ifade eden Aykutlu, şunları kaydetti:

“14 greyder, 4 kar kamyonu, 4 yükleyici ve 60 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Dün sabahtan bu yana 22 köy yolunu ulaşıma açtık. Ekiplerimiz özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Okulların tatil olmasının ardından özellikle taşımalı eğitim yapılan köy yollarının trafiğinde azalma var. Çalışmalarımızı daha rahat yapacağız. Bugün akşama kadar 31 köy yolunun da açılmasını planlıyoruz. Yarın sabah itibarıyla tüm köy yolları açılmış olacak.”

Bayburt

Bayburt’ta etkili kar yağışı nedeniyle Bayburt-Erzurum karayolunun Kop Dağı geçidinde ulaşıma kapanması üzerine söz konusu güzergahı kullanan yolcu otobüsleri, Bayburt Şehirlerarası Yolcu Terminalinde bekletildi.

Trabzon üzerinden doğu illerine seyahat eden 6 yolcu otobüsündeki yaklaşık 250 yolcu, terminalde kaldı.

Bunun üzerine harekete geçen Bayburt Valiliği, yolcuları Bayburt Öğretmenevinde misafir etti. Yolcular burada istirahat ederek ihtiyaçlarını giderdi.

Karda düşen kişi yaşamıı yitirdi

Ankara Karapürçek’te camiye gitmek için dışarı çıktığı öğrenilen Mustafa Gürün (59), karla kaplı yolda yürürken ansızın düştü.

Çevredeki vatandaşların yardıma koştuğu Gürün, kurtarılamadı.

112 Acil Servis ekiplerinin de müdahale ettiği Gürün’ün, yürürken kalp krizi geçirmiş olabileceği sanılıyor.