SON TV

Kadın çalışanların doğum borçlanması

Geçen yıl çıkartılan 6552 sayılı Kanun’la kadınların doğum borçlanmasında yeni haklar getirildi.

Kadın çalışanların doğum borçlanması

İlk defa 1 Ekim 2008’de uygulamaya başlanan, SSK’lı kadınlara 2 çocuk için sağlanan doğumda borçlanma hakkı, 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren torba yasayla genişledi. Daha önce sadece 2 çocuk için sağlanan borçlanma hakkı 3 çocuğa çıkartıldı.

Bu yeni reform sayesinde anne hiçbir durumda mağdur edilmemiş oluyor. 2015 yılı torba yasası kapsamında yeniden değerlendirilen bu borçlanma için bazı şartlar eskisiyle aynı olsa dahi bazı değişiklikler mevcut şimdi yazımızın altında bu şartları sizler için paylaşacağız.

SGK Doğum Borçlanmasının Koşulları ve Süreleri Nelerdir?

Kanuna göre sigortalı kadının doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

  • Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi (tescil edilme ve prim ödeme) birincil SGK doğum borçlanması şartıdır.
  • Sigortalı kadın çalışanın doğumdan sonraki sekiz haftalık, birden fazla bebeğe gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
  • Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla 3 defa olmak üzere 2’şer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla denk gelmektedir.) borçlanabilir.
  • SGK doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra, adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabına dahil edilir. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşürülür ve  kalan süre için borçlandırma yapılır.
  • SGK doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde bebeğin vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
  •  İlk doğumunu yaptıktan sonra ikinci yıl dolmadan bir çocuk daha dünyaya getiren yapan kadın sigortalı  ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir. Yani ikinci doğumun hamileliği ile ikinci bebeğin borçlanma süresi toplamı kadar borçlanma yapabilir.
  • Eskiden sadece SSK’ya bağlı kadınlar borçlanma yapabilirken artık BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı çatısı altında çalışan kadınlar da bu borçlanmayı yapabilir
 
2015 SGK Doğum Borçlanması Miktarlar
 
Dönemler Günlük Aylık 2 Yıllık
01.01.2015-30.06.2015 12,82 TL 384,48 TL 9.227,52 TL
01.07.2015-31.12.2015 13,58 TL 407,52 TL 9.780,48 TL

VOLKAN YILDIZ

BORDRO VE ÖZLÜK İŞLERİ UZMANI