SON TV

Saldıray Berk Vatan Partisi’nde

3. Ordu ve EDOK eski komutanlarından emekli Orgeneral Saldıray Berk, Vatan Partisi’ne katıldı.

Saldıray Berk Vatan Partisi’nde

3. Ordu ve EDOK eski komutanlarından emekli Orgeneral Saldıray Berk, Vatan Partisi’ne katıldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük krizi olarak tanımlanan 2011’deki YAŞ toplantısı sonrasında emekli edilen Berk, eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış, verilen bu ceza kararı Kemaliye Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ertelenmişti.

Berk’in adının karıştığı bir başka dava ise İlhan Cihaner’in Erzincan’da başsavcı olduğu dönemde yaşanmıştı. Saldıray Berk, Gülen cemaatinin de aralarında olduğu bazı tarikatların yasadışı faaliyetlerini soruşturduğu gerekçesiyle “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nı uyguladığı iddiası ile yargılanmış; sonrasında Ergenekon Davası ile birleştirilen bu davadan beraat etmişti.

‘Kuvayi Milliye ruhu’
Vatan Partisi’ne katılımıyla ilgili dün bir açıklama yapan Berk; “Büyük Atatürk ve Kuvayi Milliye ruhu bu çatı altında bulunduğu için Vatan Partisi’ne katılma kararı aldım. Cumhuriyet’in temeli olan Altı Ok’a sahip çıkıldığı, Büyük Kurtarıcı’nın Cumhuriyet’i emanet ettiği, Türk Gençliği ve Mustafa Kemal’in askerleri bu çatı altında bulunduğu için Vatan Partisi’ni seçtim. Gerçek Türk milliyetçileri Vatan Partisi çatı altında birleşiyor. Ülke bütünlüğüne, tam bağımsızlık idealine sahip çıkanları, vatanseverleri ve ülke geleceğinden kaygı duyanları bu çatı altına bekliyorum” ifadelerini kullandı.