SON TV

Vildan Atasever’i kızdıran kadın tanımlaması

Vildan Atasever, 'Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili' başlıklı panele katıldı.

Vildan Atasever’i kızdıran kadın tanımlaması

52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında ‘Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili’ konulu panel, Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa’nın moderatörlüğünde, yazar Ali Can Sekmeç ve oyuncu Vildan Atasever’in katılımıyla gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Konferans Salonu’ndaki panelde oyuncu Atasever, artık sinemada hem kamera önünde hem de arkasında daha bilgili, daha bilinçli kadınların var olduğunu belirterek, “Kadınlar bireysel olarak istedikleri yerde özgürce var olabiliyor. Çünkü daha bilgiliyiz, daha güçlüyüz” dedi.

“KADINLAR OLARAK BÜYÜK SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Yazar Ali Can Sekmeç’in özellikle 1950’li yıllar Türk sinemasında kadının temsiline ilişkin değerlendirmelerine şiddetle karşı çıkan Atasever, “Kadınlar olarak büyük sorumluluklarımız var. Biz de sadece erkekler gibi işimizle uğraşabilsek çok daha başarılı olabiliriz. Biz çocuk doğurmak, ev geçindirmek, eşinle ilgilenmek, aile kurmak, toplumda yer edinmek, söz hakkı edinebilmek ve mahalle baskılarından kurtulabilerek üretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de kadınların ancak 1970’li yıllarda feminizmle birlikte belli bir alanda söz hakkına sahip olmaya başladığını kaydeden Atasever, “50’li yıllarda sahneye çıkan kadınlara ne gözle bakılıyordu. Bir kadın kendini özgürce ifade edip, istediği sanatı yapmak, kendi fikirlerini söyleyebilme özgürlüğüne sahip değildi. Bugün bile sahip değiliz”diye sözlerini sürdürdü.

“ÇOK SİNİRLENDİM”

Bu arada sözü Sekmeç devralırken, “Çok sinirlendim” diyen Atasever, Sekmeç’in Neriman Köksal’ı anlatırken “Kafaların dönüp baktığı kadın” sözlerine, “Kadının bu şekilde anlatılmasından da nefret ediyorum” diye tepki gösterdi.

“ERKEKLERİN ARKASINDA GÜÇLÜ KADINLAR VARDIR”

Tepkisi dinmeyen oyuncu Atasever şöyle konuştu:

“Bizi nasıl küçümsersiniz. Savaşta en önde yürüyen Nene Hatun’un torunlarıyız. Sen ne diyorsun ya. Kösem Sultan, Hürrem Sultan’ı anlatıyoruz. Her ne kadar erkek önde dursa da o erkeklerin arkasında güçlü kadınlar vardır. Ne kadar güçlü bir kadın varsa arkasında erkek o kadar güçlüdür yani. Toplum bize naif olmayı dayattığı için bir adım geride duruyoruz. Bu da kadının naifliğinde işte. Bu zaten toplumun kuralı, kadın geride duracak. Bütün sorumluğu bizim üstümüze yüklüyorsunuz. Her şeyi biz yapıyoruz, en önde olan yine siz oluyorsunuz. Nasıl oluyor bu.”

ETİKETLER: