SON TV

Anne ile sohbet

Bir anneler günü daha geçti. Aslında bizim inancımıza göre her gün anneler günüdür. Yani anneye ilgi ve ihtimamı bir güne sığdırmak doğru değildir. 

Peygamber Efendimiz, “Cennet annelerin ayakları altındadır”  ve “Burnu yerde sürünsün, sonra burnu yerde sürünsün kim baba ve annesinden birini veya ikisini, kendi yanında yaşadığında ihmal ederse cennete giremez” buyurmuştur. 

İnsanı karşılıksız ve en samimiyetle seven kişi herhalde annesidir.   Anne evlâdının üzerine her zaman titrer, ona hiç kin tutmaz. Hep sarıp sarmalar, almayı hiç düşünmeden hep verir. Annenin çocuğuna merhameti, yaşı büyüse bile çok yüksek derecededir. Evladı için dünyaya meydan okur, pervasız gözü karalık gösterir. Onun üzerimizdeki emeği saymakla bitmez. Emzirmekten alt değiştirmeye, dokuz ay on gün karnında taşımadan çocuklarına hep kol kanat germeye kadar o kadar çok fedakârlıkları vardır ki.

Bu yüzden anne ile konuşmak, görüşmek,  insanı rahatlatır, stresini azaltır.  Çünkü ana gibi yar olmaz. Analık ölümüne bir kara sevdadır. 
Yapılan araştırmalar, anne ile yapılan telefon görüşmelerinin bile  gerginliğe ve gerilime   karşı oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.  Hele yüz yüze sohbet ve muhabbet etmenin ruh sağlığımız üzerine faydası saymakla bitmez. 

Ne kadar yetişkin olursak olalım, annemiz ile kısa da olsa bir sohbet yaptığımızda iş stresinden, günlük problemlerden uzaklaşıp rahatlarız.  Anne ile konuşma stres hormonunu düşürmekte, oksitoksin seviyesini yükseltmektedir.  Bu yüzden annemiz hayatta ise kıymetini bilelim ve görüşme için fırsat arayalım.

YAZARIN SON YAZILARI
Yaşlılıkta cinsellik - 17 Şubat 2017
Anne ile sohbet - 10 Mayıs 2016
Yürüyüş - 2 Ocak 2016
İyilik terapisi - 6 Ekim 2015