SON TV

Whatsapp’ta yeni dönem: Kırmızı mesaj

Whatsapp, dün dünyaca en çok kullanılan anlık mesajlaşma programında yeni dönem: Kırmızı mesaj. Peki nedir bu Whatsapp kırmızı mesaj?

Whatsapp’ta yeni dönem: Kırmızı mesaj

Tüm dünyaca en çok kullanılan anlık mesajlaşma ve son zamanlarda eklemen görüntülü ve sesli arama özellikleriyle rakiplerine fark atan Whatsapp’ta yeni bir dönem başlıyor. Whatsapp’ta kırmızı meaaj dönemi… Peki nedir bu Whatsapp’ta kırmızı mesaj?

Whatsapp’a yeni gelen bir özelliğin perde arkası Hindistan’daki olaylara dayanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da köylülerin Whatsapp’tan attığı mesajlarla, insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 12 kişi farklı zamanlarda linç edilerek öldürülmüştü. Hindistan hükümeti köylülerin bu tarz şüpheli veya yanlış haberlere kulak asmaması gerektiğini açıklamış ve olaylarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

NTV’nin haberine göre Whatsapp, uygulamasının bu tarz kötü olaylarla anılmasından sonra uygulaması için bir yenilik daha yaptı. Yapılan açıklamaya göre gelen yeni özellikle Whatsapp, mesajlardaki linklerin şüpheli veya zararlı olması durumunda kullanıcıya uyarı verecek. 

ÖNCEDEN UYARACAK

Henüz Whatsapp beta sürümünde deneme aşamasında olan bu özellik, sohbette gönderilen linkleri analiz ederek sahte ya da zararlı sitelere yönlendirme olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer link şüpheliyse link kırmızıya dönüyor, kullanıcı yine de linke tıklarsa link açılmadan önce kullanıcıya bir uyarı mesajı gösteriliyor.

Bu özellik şimdilik geliştirme aşamasında olmasına rağmen çıktığında kullanıcılara, gördükleri şüpheli linkleri bildirme imkanı tanıyacak.

Bu şekilde Whatsapp’ta size gönderilen linklerin ne denli güvenilir olup olmadığını önceden görerek olası bir tehlikeden kurtulmuş olacaksınız. 

ETİKETLER: