SON TV

Yargıtay’a seçilen 100 üye! İsim isim kimler seçildi?

Yargıtay’a yeni seçilecek 100 üye için çalışmalar tamamlandı. İşte isim isim Yargıtay'a seçilen 100 üye ve Danıştay'a seçilen 12 üye!

Yargıtay’a seçilen 100 üye! İsim isim kimler seçildi?

Yargıtay’a yeni seçilecek 100 üye için çalışmalar tamamlandı. İşte isim isim Yargıtay’a seçilen 100 üye ve Danıştay’a seçilen 12 üye! 

YARGITAY ÜYELERİNDE KİMLER VAR?

Yargıtay’a seçilen üyeler arasında, darbe davalarının en önemli isimlerinden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Öztürk, İstanbul BAM Daire Başkanı Şerafettin Saka, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Ali Doğan, HSK Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Akgün, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Kırbıyık, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Dr. Ekrem Çetintürk, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Harun Mert, Adalet Bakanlığı Bilgi İdris Ünal, Adalet Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Belviranlı, Adalet Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Tepe, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erol, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreter Yardımcısı Salim Küçük, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talip Bakır, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Ahmet Kar, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Karayıldız, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Şaban Kazdal, İstanbul BAM Daire Başkanı Dr. Orhan Sekmen, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı İdris Ünal, Yargıtay Tetkik Hakimi Şerafettin Özyürür gibi isimler bulunuyor. 

DANIŞTAY ÜYELERİNDE KİMLER VAR?

Danıştay’a seçilenler arasında, Ankara BİM Daire Başkanı Fatih Terzi, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet ve Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavir Kemal Açıkgöz’ün aralarında bulunduğu isimler yer alıyor. 

İŞTE İSİM İSİM YARGITAY ÜYELERİ VE DANIŞTAY ÜYELERİ

Yargıtay’a seçilen 100 yeni üye isimleri

Abdullah Özer

Abdullah Orkun Dağ

Ahmet Badalı

Ahmet Kar

Ahmet Sezer

Ali Doğan

Ali Nevzat Açıkgöz

Ali Öztürk

Ali Sandıkcı

Aytekin Cenikli

Bayram Aydoğdu

Bayram Şen

Berrin Aksoyak

Bülent Kantarcı

Cafer Aşık

Celal Albay

Cengiz Balıkçı

Cengiz turhan

Çetin Akkaya

Doğan Ağırman

Dr. Ekrem Çetintürk

Dr. Harun Mert

Dr. Orhan Sekmen

Ergün Şahin

Ertan Aydın

Fahrettin Kırbıyık

Fahrettin Koç

Faris Karak

Fatih Akdoğan

Fatih Mehmet Öztürk

Fehmi Tosun

Ferhan Temel

Feyzullah Taşkın

Fikret Demir

Haluk Beşer

Hasan Öz

Hayri Kaynar

Hulusi Pur

Hüseyin Sarıkamış

İbrahim İlhan

İbrahim Pektaş

İdris Ünal

İlhan Kara

İsmail Aysal

İsmail Tamer

İsmail Ulukul

İsmail Yavuz

Kemalettin Ünlü

Kenan Zeybek

Mahmut Akgün

Mehmet Asanoğlu

Mehmet Cebeci

Mehmet Fatih Belviranlı

Mehmet Odabaşı

Mehmet Özdemir

Mehmet Tunç

Metin Tepe

Mikail Özdemir

Muhammed Yavuz

Muharrem Ürgüp

Mustafa Çorumlu

Mustafa Demirel

Mustafa Doğru

Mustafa Erol

Mustafa Karayıldız

Mustafa Taner Uyar

Mustafa Yapıcı

Mustafa Yıldırım

Muzaffer Gürkanlı

Nadir Meral

Nazım Durmaz

Necip Topuz

Numan Kılıç

Orhan Balbal

Orhan Usta

Orhan Yalmancı

Rahmi Altuntop

Recep Uyanık

Rıfat İnanç

Sabri Yılmaz

Sadi Doğan

Salim Küçük

Selim Aker

Serdar Coşkun

Serdar Mutta

Sinan Sezer

Şaban Kazdal

Şahin Çil

Şerafettin Özyürür

Şerafettin Saka

Talip Bakır

Tekin Küçük

Turhan Kök

Uğur Sürmeli

Veli Şengün

Velihattin Eldemir

Yakup Dokgöz

Yılmaz Akıncı

Yunus Yılmaz

Yüksel Gezgin

Danıştay’a seçilen 12 yeni üye isimleri

Abdullah Aygün

Ali Çopur

Battal Öğüt

Fatih Terzi

Gülay Ölmez

Kemal Açıkgöz

Musa Heybet

Mustafa Arslan

Ömer Civri

Recep Kılıç

Sami Karatekin

Şahnaz Gerek

İşte yeni Yargıtay ve Danıştay üye listesi

Bilindiği gibi 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Yargıtay’a 100 yeni üye, Danıştay’a ise 12 yeni üye atanmasına karar verilmişti. Mayıs ayı sonunda yapılması beklenen Yargıtay’a yeni üye seçimleri 24 Haziran 2018’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri nedeniyle ertelenmişti.

100 YENİ ÜYE
Hakimler Savcılar Kurulu Genel Kurulu tarafından yapılacak seçimde son aşamaya gelindi. Genel Kurul, Yargıtay’a 4 bin 500 aday arasından 104 yeni üye seçimini tamamladı.

DANIŞTAY’A 12 ÜYE SEÇİLDİ
Aynı zamanda Danıştay’a da 12 yeni üye seçimi de tamamlandı. Yeni üyelerin, birinci sınıfa ayrıldıktan sonra en az 3 yıl hâkimlik ve savcılık mesleğinde başarı ile çalışmış olan yargı mensupları arasından seçileceği biliniyordu. Seçim ile birlikte Yargıtay’da üyelerin daireleri ile iş bölümü ve kurulların yapısı yeniden şekillendirileceği öğrenildi.

Yaz Kararnamesi ile çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hâkim ve savcının yerinin değiştirileceği belirtilirken, kararnamenin kapsamının 2 bin civarında olması bekleniyor. Avukatlık mesleğinden hâkim ve savcılığa geçenlerle ilgili de önemli bir prensip kararı ilk kez uygulanacak. Buna göre, en son avukatlık yaptıkları il ve ilçelerdeki ilk derece mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcılar, bulundukları yerdeki süreye bakılmaksızın (meslekte 5 yılını doldurmayanlar) bir başka bölgeye atanmak üzere kararname kapsamına alınacak.