SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş gelişme!

HSK, Yaz Kararnamesi çalışmalarını büyük ölçüde tamamlandı. Kararnamenin 20 Temmuz Cuma mesai bitiminde yayınlanması bekleniyor.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş gelişme!

SON TV ÖZEL – Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yaz Kararnamesi ile ilgili bir süredir yürüttüğü çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Yaklaşık olarak 2 bin 500 hakim ve savcının yer alacağı kararname 20 Temmuz 2018 Cuma akşamı yayınlanacak.

HEYET BUGÜN TOPLANDI

HSK 1. Dairesi Başkanı Halil Koç ve üyeler Mehmet Akif Ekinci, Dr. Hamit Kocabey, Müsteşar Selahattin Menteş, Yaşar Şimşek, Hüseyin Şahin’den oluşan heyet bugün toplandı. Heyet yarın ve Cuma günü de kararname üzerindeki son rutuşları gerçekleştirecek.

HSK’nın Yaz Kararnamesi ile çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hâkim ve savcının yerinin değiştirileceği belirtilirken kararnamenin kapsamının 2 bin 500 civarında olması bekleniyor.

İL BAŞSAVCILARI BELİRLENECEK

Yargıtay’a atanan 100 yeni üye arasında bulunan İl Başsavcılarının yerine yeni başsavcılar belirlenecek. Bu kapsamda; İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Şahin, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Ali Doğan’dan boşalan koltuklara yeni isimler belirlenecek. Bu başsavcılıklara HSK’nın özellikle Fethullahçı Terör Örgütü ile mücadelede ön plana çıkmış isimleri tercih edeceği öğrenildi.

YETKİ KARARNAMESİ

Diğer taraftan başta İstanbul olmak üzere Yargıtay üyeliklerine atanan Ağır Ceza Başkanları’nın boşluklarını doldurmak üzere yeni isimler de görevlendirilecek. Ağır Ceza Başkanları’nın hangi mahkemede görevlendirilecekleri Yaz Kararnamesi ardından yayınlanacak Yetki Kararnamesi ile açıklanacak.

Avukatlık mesleğinden hâkim ve savcılığa geçenlerle ilgili de önemli bir prensip kararı ilk kez uygulanacak. Buna göre, en son avukatlık yaptıkları il ve ilçelerdeki ilk derece mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcılar, bulundukları yerdeki süreye bakılmaksızın (meslekte 5 yılını doldurmayanlar) bir başka bölgeye atanmak üzere kararname kapsamına alınacak.

YAZ KARARNAMESİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bu kapsamdaki hakim ve savcıların büyük bir bölümünün doğu bölgelerinde görevlendirileceği iddia edildi. HSK 1. Dairesi’nin 20 Temmuz 2018 Cuma günü mesai bitiminde Yaz Kararnamesi’ni açıklaması bekleniyor. 

Yargıtay’a seçilen 100 üye! İsim isim kimler seçildi? TIKLA ÖĞREN