SON TV

HSK Yaz Kararnamesi bu hafta yayınlanacak!

HSK Yaz Kararnamesi'nin bu hafta yayınlanacağı öğrenildi. Özellikle Başsavcılıklara atanacaklarda FETÖ ile savaşanların ilk sırada olduğu öğrenildi.

HSK Yaz Kararnamesi bu hafta yayınlanacak!

SON TV – HSK Yaz Kararnamesi’nin bu hafta yayınlanacağı öğrenildi. Özellikle Başsavcılıklara atanacaklarda FETÖ ile savaşanların ilk sırada olduğu öğrenildi. Bilindiği gibi Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK)’nun yaklaşık 1 aydır yayınlanması beklenen Yaz Kararnamesi’ni yeniden ertelemesi gündem olmuştu.

DAHA ERKEN YAYINLANIYORDU

Geçtiğimiz yıl Hakimler ve Savcılar Kurulu Yaz Kararnamesi 4 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanmış, hakim ve savcılar gerek tatil planlarını, gerekse de çocuklarının okul tercih ve kayıtlarını zaman geçirmeden yapmışlardı. Hatta, Yaz Kararnamesi 2016 yılında ise 6 Haziran günü ilan edilmişti. 

Fakat bu sene HSK Yaz Kararnamesi, Yargıtay’a seçilen 100 yeni üye sebebiyle bir süre gecikti. Önce 11 Temmuz 2018 tarihi verildi. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’a seçilen 100 yeni üyenin ilan edilmesi üzerine Kurul, Yaz Kararnamesi’nin 20 Temmuz’da başlayacak adli tatil öncesinde yayınlayacağını duyurdu. 

KARARNAME BU HAFTA GELİYOR

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi, yaklaşık 2 bin hakim ve savcıyı kapsaması beklenen yaz kararnamesini bu hafta açıklayacak. Kararnamenin, son dönemlerin en kapsamlısı olacağı ifade ediliyor. Buna göre, çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hakim ve savcının yerinin değiştirileceği kararnamenin 2 bin civarında yargı mensubunu kapsadığı belirtiliyor.

YENİ BAŞSAVCILAR GÖREVLENDİRİLECEK

Kararnameyle çok sayıda il başsavcısının da değiştirileceği öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Yargıtay ve Danıştay’a seçilen isimlerin yerine de görevlendirmeler yapılacak. Yargıtay’a atanan 6 il ve ilçe başsavcısının yerine yeni başsavcılar da belirlenecek. Bunların arasında FETÖ soruşturmalarının yürütüldüğü merkezlerden birisi olan İzmir Başsavcılığı da bulunuyor.

YERLERİNE ATAMA OLACAK

Bilindiği gibi Yargıtay üyesi olan eski Şanlıurfa Başsavcısı Sadi Doğan, eski Kastamonu Başsavcısı Bülent Kantarcı, eski Malatya Başsavcısı Orhan Usta, eski Ankara Batı Adliyesi Başsavcısı Ergün Şahin ve eski Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan’ın yerine yeni başsavcı görevlendirilecek.

AĞIR CEZALARA BAŞKAN ATANACAK

Kararname ile FETÖ soruşturmalarının devam ettiği bazı Terör Suçları Soruşturma Bürolarına savcı, bazı mahkemelere de hakim takviyesi yapılacağı belirtilirken, kritik mahkemelere de ağır ceza mahkemesi başkanı ve üye hakim atanacağı öğrenildi.

KRİTİK DAVALARA YENİ HAKİMLER

Bunların arasında KPSS davalarının devam ettiği Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Koza-İpek ve Kara Harp Okulu yargılamalarını yapan Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, yine darbe davalarına bakan Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi ile kritik FETÖ davalarının bulunduğu İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi de bulunuyor.

YENİ İSTİNAFLARA 155 HAKİM VE SAVCI

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından faaliyete geçen, kamuoyunda istinaf olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemeleri (BAM) ve Bölge İdare Mahkemeleri’nde de (BİM) değişikliklerin olacağı belirtiliyor. HSK’nın, Yargıtay’a üye seçilen istinaf başkan ve üyelerinin yerlerine yapacağı görevlendirmelerin yanı sıra bu mahkemelerde de değişiklikler yapacağı belirtiliyor. İlk aşamada 7 ilde kurulmasına karar verilen BAM’ların sayısı daha sonra 9’a çıkarıldı. Yapılan düzenlemeyle FETÖ ve darbe davaları başta olmak üzere birçok dava konusu dosyanın istinaf incelemesinin de daha hızlı yapılabilmesi için Sakarya ve Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nin faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldu. Kararname ile Konya BAM’a 73, Sakarya BAM’a da 82 başkan, üye ve savcının görevlendirilmesi bekleniyor.

Yargıtay’a seçilen 100 üye! İsim isim kimler seçildi? TIKLA ÖĞREN