SON TV

HSK Yaz Kararnamesi’nde son durum

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun, 2018 Yaz Kararnamesi ile ilgili sonucu ne zaman açıklayacağı belli oldu.

HSK Yaz Kararnamesi’nde son durum

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi, bir süredir 2018 Yaz Kararnamesi ile ilgili çalışmalarını sürdürürken yargı camiası da nefesini tuttu kararnamenin sonuçlarını bekliyor..

Başkan Halil Koç, üyeler Mehmet Akif Ekinci, Selahaddin Menteş, Hamit Kocabey, Hüseyin Şahin ve Yaşar Şimşek’den oluşan 1. Daire, HSK Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan taslak liste üzerindeki çalışmalarını son aşamaya getirmiş durumda.

Yaklaşık 2 bin hakim ve savcıyı ilgilendiren kararname kapsamında Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak kararname, 1. Daire üyeleri tarafından masaya yatırıldı. Önce Yargıtay’a atanan 100 yeni üye sebebiyle boşalan FETÖ yargılamalarının yapıldığı mahkemelere takviyeler yapan Daire, dün ve bugünde talebi olanların durumlarını ve değişiklik yapılması gereken yerler ile değerlendirmelerini yapmaya başladı.

Bilindiği gibi Yargıtay’a seçilen 100 yeni üyenin büyük bölümü FETÖ yargılamalarının yapıldığı terör mahkemelerinden tercih edilmişti. Çok sayıda terör mahkemesi başkanı Yargıtay üyesi seçilmişti. HSK’nın Terör mahkemelerine seçilecek isimler üzerinde çok titiz çalıştığı belirtildi. 

HSK Kaynakları, çalışmaların bu akşam geç saatlerde tamamlanacağı, kararnamenin  zayıf ihtimalle bugün akşam, bir ihtimalle de yarın yayınlanabileceği bilgisini verdi. Birinci dairenin harıl harıl çalıştığı HSK’dan ulaşan bilgiler arasında.

HSK Genel Kurulu geçtiğimiz Cuma yaptığı açıklamada, “Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince, adlî ve idarî yargı 2018 yılı ana kararnamelerinin 20 Temmuz 2018 tarihine kadar ilan edileceği daha önce duyurulmuş ise de; Yargıtay ve Danıştay Üye seçimlerinin gündeme gelmesi nedeniyle kararname çalışmaları uzamış olup, söz konusu kararnamelerin 23-27 Temmuz 2018 tarihleri arasında sonuçlandırılması plânlanmıştır. Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur” demişti. 

KULİSTE KİMLER KONUŞULUYOR – TIKLA ÖĞREN