SON TV

İl Emniyet Müdürleri kararnamesinden son kulisler

SON.TV, yaklaşan İl Emniyet Müdürleri kararnamesi ile ilgili yeni kulis bilgilerine ulaştı.

İl Emniyet Müdürleri kararnamesinden son kulisler

SON TV ÖZEL HABER –Polis teşkilatında 25 yıl sonra polis kökenli bir genel müdürün atanma sevinci yaşanıyor. Mehmet Ağar’ın 1993-1995 yılları arasında görev yaptığı genel müdürlük koltuğuna 25 yıldır mülkiye kökenli genel müdürler oturuyordu.

Son kararnameyle teşkilatın emniyet kökenli genel müdür hasreti de sona erdi. İstihbarat kökenli Celal Uzunkaya’nın genel müdürlük koltuğuna oturmasından sonra EGM içindeki taşların yerinden oynayacağı kulislerde konuşuluyor.

Celal Uzunkaya, 2009 yılında genel müdür yardımcısıyken FETÖ kumpası kurularak 4 yıl açıkta kaldıktan sonra yargı kararıyla beraat etmişti. İzmir ve Antalya İl emniyet müdürlüğü yapan Celal Uzunkaya, 60 yaşını doldurduğunda, yaş haddinden emekli olması gündemdeyken üçlü kararnameyle Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na yüksek müşavir olarak atandı. Kulislerde Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’na geçmesinin aslında Celal Uzunkaya’nın bürokraside üst düzey bir göreve getirileceği anlamına geldiği de konuşuluyordu.

Ve beklendiği gibi, önceki gün Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan kararnameyle genel müdürlük koltuğuna vali kadrosuyla oturan Celal Uzunkaya’nın bizzat Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “özel tercihi” olduğu belirtiliyor.

Uzunkaya’nın koltuğa oturmasından sonra teşkilatın içinden gelen bir genel müdür olmasından dolayı emniyet teşkilatının sorunlarını polis gözüyle masaya yatıracağı konuşuluyor. İl emniyet müdürleri kararnamesi için Personel Daire Başkanı Ahmet Şengün ile sıkı bir çalışma yapacağı bekleniyor.
İl Emniyet Müdürleri kararnamesine sayıları yaklaşık 700’ü bulan 1. Sınıf Emniyet Müdürleri dahil olacak. FETÖ döneminde bu sayı yaklaşık olarak 3000’di…

Celal Uzunkaya’nın ayrıca İl emniyet müdürleri kararnamesi için personelden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ile sıkı bir istişare yapacağı öngörülüyor. Gülcü ve Uzunkaya’nın iki yakın dost oldukları da teşkilatta biliniyor.

SON TV, daha önce en az 40 ilin Emniyet Müdürü’nün değişeceği bilgisini paylaşmıştı.

Şimdi elimize ulaşan yeni kulisleri paylaşalım:

Yeni kulislere göre, il emniyet müdürleri kararnamesine Kayseri İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve Malatya Emniyet Müdürü Ömer Urhal dahil edilecek. Çünkü bu emniyet müdürleri bulundukları illerde 4 yıldır görevdeler.

Ayrıca kararname kapsamında halen vekaletle yönetilen Antalya, Afyon ve Siirt illerine yeni müdürler atanacak. Antalya Emniyet Müdürlüğü koltuğu, genel müdür Celal Uzunkaya’nın ayrılması ile boşalmıştı.

Erzurum Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın Koordinasyon Daire Başkanlığı’na atanacağı, Daha önce adı Bursa için geçen Kırklareli Emniyet Müdürü Erkin Adalar’ın Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne getirilebileceği kulislerde konuşuluyor.

Bursa için ise Başbakanlık Koruma Daire Başkanı Aydın Ergün’ün çok gönüllü olduğu kaydediliyor.

Polis Başmüfettişi Erdinç Elpe’nin Bayburt Emniyet Müdürlüğü’ne, Emniyet OHAL Komisyon Sekreteri ve eski TEM Daire Başkan Yardımcısı Atanur Aydın’ın TEM Daire Başkanlığı’na düşünülebileceği konuşuluyor.

KOM eski Başkan Yardımcısı Polis Başmüfettişi Engin Korkmaz’ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne adı geçiyor. Eskişehir Emniyet Müdürü Engin Dinç’in ise Daire Başkanlığı istediği kulislere yansıyor. Fakat Dinç’in Hrant Dink davasında 25 yılla yargılanmasının bir dezavantaj olduğu anlatılıyor.
Celal Uzunkaya ile birlikte İzmir’de çalışan ve genel müdürün yakın çalışma arkadaşlarından olan Polis Başmüfettişi Fatih Çankaya’nın adı Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’ne geçiyor.
Eski İkmal Bakım Daire Başkanı ve Polis Başmüfetişi Maksut Yüksek’in adı Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü için zikrediliyor.
Elazığ Emniyet Müdürü Doğan Cangül’ün adı ise Adana Emniyet Müdürlüğü için geçiyor. Cangül teşkilatta iyi bir istihbaratçı olarak biliniyor.

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ayhan’ın adı ise Teftiş Kurulu Başkanlığı için geçiyor. Mevcut Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel’in Genel Müdür Yardımcısı olabileceğini daha önce gündeme getirmiştik. Gürsel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile tanınıyor.

Şanlıurfa Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu’nun Marmara Bölgesi’nde bir Emniyet Müdürlüğü’ne göz kırptığı kaydediliyor. Daha önce İstanbul’da da görev yapan Erzurum Polis Okulu Müdürü Mesut Gezer’in de herhangi bir ile il müdürü yapılabilineceği teşkilatta konuşuluyor.
Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak’ın ise valilik için düşünüldüğü kaydediliyor. Adana Müdürü Selami Yıldız’ın vali ya da İzmir İl Emniyet Müdürü olabileceğini önceki kulis haberimizde belirtmiştik.

DAİRE BAŞKANLIKLARI BİRLEŞİYOR
Mevcut Daire Başkanlıkları’nın sayısının düşürüleceği öğrenilirken Daire Başkanlıklarından bazılarının daha birleştirileceği bize gelen bilgiler arasında… Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı’nın kapatılacağı belirtiliyor. Bu Başkanlığın personelinin TBMM ve Koruma Daire Başkanlığı’na nakledileceği kaydediliyor.

SON TV’ye gelen yeni kulis bilgileriyle haber güncellenecektir.

BİR ÖNCEKİ KULİS HABERİ İÇİN TIKLAYIN