SON TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner göreve başladı

HSK 2018 Yaz Kararnamesi'ni geçtiğimiz günlerde yayınladı. Kararname ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Ömer Faruk Aydıner göreve başladı

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner göreve başladı

HSK Birinci Dairesi’nin 2018 Yılı Ana Kararnamesiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Ömer Faruk Aydıner görevine başladı. Görevi Eski Başsavcı Mustafa Doğru’dan devraldı.

Aydıner, ilk açıklamasında; “İzmir Adalet Sarayı’ndaki hakim, savcı ve personelin katkılarıyla, İzmir’i Türkiye’nin en adaletli, güzel, doğru ve hızlı karar alınan bir ili haline getireceğiz” dedi.

Bilindiği gibi Ömer Faruk Aydıner, Bakırköy Başsavcı Vekilliği ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yapmıştı. Aydıner, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği döneminde 15 Temmuz sonrası Hava Harp Okulu Darbe Soruşturması ve birçok kritik FETÖ soruşturmalarını bizzat yürütmüştü. Ayrıca Aydıner, Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016’da 45 kişinin yaşamını yitirdiği ve 163 kişinin yaralandığı, terör örgütü DEAŞ’ın gerçekleştirdiği hain terör saldırısı soruşturmasını da yürütmüştü.

ESKİ BAŞSAVCI YARGITAY ÜYESİ

İzmir eski Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru bilindiği gibi Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyeliğe seçilmiş ve görev yaptığı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koltuğu boş kalmıştı.

 

ÖMER FARUK AYDINER KİMDİR?

28 Mayıs 1974 yılında Elazığ’da doğdu. İlkokulu Elazığ Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda, Orta ve Lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1992 yılında kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1996 yılında mezun oldu. Konya Selçuk Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.  İstanbul Medipol Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde doktora eğitimine halen devam etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Kapsamında Tutuklama ve Adli Kontrol Tedbirleri isimli kitabı bulunmaktadır. Orta derecede  İngilizce ve Arapça dillerini bilmektedir. Sırasıyla  Isparta Şarkikaraağaç Cumhuriyet Savcılığı, Şanlıurfa Akçakale Cumhuriyet Savcılığı, Sinop Boyabat Cumhuriyet Savcılığı, Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulundu. 31.07.2017 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atanmıştır. Evli  ve 3 çocuk babasıdır.

ETİKETLER: