SON TV

Halkbank, ABD’deki davaya ilişkin açıklama yaptı, Bakan Albayrak’tan destek geldi

Halkbank, ABD’deki davaya ilişkin açıklama yaptı, Bakan Albayrak’tan destek geldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Halkbank’a bugün yeni bir dava açıldı.

alkbank davaya ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, New York Güney Bölge Mahkemesi nezdinde, bazı müştekilerce “sözde yaptırım ihlallerinden dolayı İran’dan alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle” banka aleyhine dava açıldığı bildirildi.

Müştekilerin bir bölümünün de dahil olduğu, geçmişte buna benzer davaların başka uluslararası bankalara karşı da açıldığı ve başarısızlıkla sonuçlandığı aktarılan açıklamada ayrıca şöyle denildi:

“Tazminat davasında ileri sürülen iddialarla, özünde bankamız hakkında ABD New York Güney Bölge Mahkemesi nezdinde açılmış bulunan mevcut ceza davasındaki sözde iddialarla bağlantı kurulmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Oysa, bankamız ile ilgili ifade edilen iddiaların asılsız olmasının yanı sıra, bu davayı açan kişilerin İran’dan alacaklarının tahsili ile hiçbir ilgisi olmadığı gibi, söz konusu alacakların tahsiline etkisi de bulunmamaktadır.”

“Tüm yasal haklarımızı kullanacağız”

Türkiye’ye karşı uluslararası alanda yürütülen dezenformasyon ve kasıtlı siyasi algı çalışmalarının etkisi olduğu söylenen açıklamada, özellikle bankayı hedef alan temelsiz ve mesnetsiz girişimlerin de görüldüğü burgulandı.

Hukuksuz girişimlere karşı tüm yasal hakların kullanılacağının altının çizildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin, tamamen uluslararası hukuka uygun, egemenlik hakları doğrultusunda attığı her adımdan sonra karşılaştığımız, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikteki, asılsız iddialara ve girişimlere karşı bankamız, ABD hukuku ile uluslararası ve ulusal hukuktan kaynaklanan tüm yasal haklarını kullanacaktır. Ülkemiz ekonomisine 82 yıldır hizmet sunan bankamızın, faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdürecektir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Halkbank’a sahip çıktı.