SON TV

Halkbank’tan dolar kuru açıklaması

Halkbank'ın internet sitesinde yaşanan dolar kuru satış fiyatının olması gerekenden farklı olarak yayınlanması ardından açıklama geldi. 

Halkbank’tan dolar kuru açıklaması

Dün akşam Halkbank’ın internet sitesinde yaşanan dolar kuru satış fiyatının olması gerekenden farklı olarak yayınlanması ardından açıklama geldi.  Halkbank dün akşam saatlerinde internet sitesindeki dolar kurunun satış fiyatının 3.72 TL seviyesine düşmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, 3. parti bir yazılımdan kaynaklanan hata nedeniyle dolar kurunun kısa bir süreliğine olması gerekenden farklı gözüktüğü hataya anında müdahale edildiği belirtildi.

Halkbank’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bankamız internet sitesinde, gerek bilgilendirme amaçlı gerekse alım-satıma esas olarak yayınlanan döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı 3. parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 günü akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için, Bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı olarak yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı sayıda işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve Bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir. Konuyla ilgili gerekli tedbirler alınmış olup, kontrol süreçleri sonrasında sistemimiz normal işleyişinde döviz alım-satım işlemlerine tekrar açılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör de Twitter hesabı üzerinden Halkbank’ın dün gece yaşadığı problemle ilgili çok önemli paylaşımlarda bulundu.

İŞTE O MESAJLAR

“Halkbank’ta geceyarısı döviz kurlarında yaşanan sistemsel sorun olduğu saatte EFT ve swift sistemi kapalıydı. Yapılan tüm işlemler anında bloke edildiği için banka ve müşteri zararı olmadı. Halkbank üzerinde algı operasyonu yapanlara duyurulur…”

“Halkbank, internet sitesine dolar ve euro kurunun hatalı girilmesini inceliyor. Şunu söyleyeyim: Sistemdeki veriler Bloomberg’den geliyor. Bloomberg, Türkiye’ye operasyon çekmeye çalıştığı için kamudaki linelari kapatılacaktı. İnsan acaba karşı operasyon mu diye düşünmüyor değil!”

ETİKETLER: