SON TV

Harçlıklarıyla başladılar, 2 yıl içerisinde 5 milyona ulaştılar

Sivas’ta ikisi kardeş üç arkadaş, 2 yıl önce 25 metrekarelik bir odada 200 bin adet solucan satın alarak başladıkları işte 2 yıl içerisinde 200 metrekarelik yeni bir depo kiralayarak 5 milyon solucan yetiştirmeyi başardılar

Harçlıklarıyla başladılar, 2 yıl içerisinde 5 milyona ulaştılar

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde eğitim gören ikisi kardeş üç arkadaş, biriktirdikleri okul harçlıkları ile solucan gübresi işine girdi. Aydın Kırıkcı, kardeşi Ayhan Kırıkcı ve Enes Geçer ve isimli üç  girişimci 2 yıl önce 200 bin adet solucan alarak işe başladı. 25 metrekarelik bir alanda üretime başlayan üç genç, 2 yıl içerisinde 5 milyon solucan yetiştirmeyi başardı. Alan yetersiz kalınca gençler, 200 metrekarelik yeni bir yer kiraladı. İlk etapta solucanları çay posası ile besleyen gençler, solucanların çoğalması ve çay posalarının da yetersiz kalmasıyla birlikte büyükbaş hayvan gübresi kullanmaya başladı. Gençler elde ettikleri solucanları çiftçilere satarak işletmeyi daha da büyütmeyi hedefliyor.

HARÇLIKLARIMIZLA SOLUCAN ALARAK İŞE BAŞLADIK

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ayhan Kırıkcı, merakla solucan gübresi üretimine başladıklarını belirtip “Yaklaşık 2 yıl önce bu işe başladık. Aynı zamanda üniversite öğrencisiydik bu işe başladığımızda. Harçlıklarımızı biriktirerek 200 bin kadar solucan aldık ve bu işe girdik. Şu anda tesisimizde 5 milyon adete yakın solucanımız var. Ama işin içine girdiğimizde anladık ki tesisleşmesi ve düzgün yapılması gereken bir iş. Çevreden ve internet üzerinden araştırmalarla yaptık. İnternet üzerinden araştırmalar yapınca gördük ki yapılabilecek bir iş. Şu anda ise 200 metrekare alan içerisinde üretim yapıyoruz. Yeni bir tesis kurma aşamasındayız ve zamanla yeni tesisimize geçeceğiz.

Kimyasal gübreler azot ve amonyum nitrat diye ayrılır. Bu solucan gübresi ise toprak düzenleyicisi olarak geçiyor. Çok verimli ve toprağın tüm ihtiyacını tek bir gübre ile karşılayabiliyorsunuz. Daha çok çiftçiler ve seracılar tercih ediyor. Yani sulu tarım ve sulu bitkilerde daha verimli oluyor. Cep harçlıklarımızla girip başarılı olduğumuz bu işi herkese öneriyoruz. Cep harçlıklarımızla girdiğimiz bu işte kocaman bir tesisimiz oldu. Aile yorumları hala sert ama kazancı görünce onların da alışacağını düşünüyorum” dedi.

İLK BAŞTA ALAY KONUSU OLDUK

Harita Mühendisliği okuyan Aydın Kırıkcı, başladıklarında diğer arkadaşlarının kendileriyle alay ettiğini ifade edip, “İlk başta bu işe başladığımızda solucanın kazancının olmayacağını söylediler. Bu arkadaşlarımız arasında alay konusu oldu. Biz çevremizdeki insanları dinlemedik ve azmettik çalıştık. Hala böyle tepkiler alıyoruz. Gülüp geçiyoruz onlara. Bizle dalga geçen kişiler bir süre sonra bu işe germek istediler biz yine de onlara yardımcı olduk” dedi.

ETİKETLER: