SON TV

Hava sıcaklıkları daha da düşecek! İşte tüm yurtta 5 günlük haritalı hava durumu

Meteoroloji, yayınladığı hava durumu raporuna göre; sağanak yağışlara karşı uyardı! Türkiye bugün sandık başına gidiyor. Peki, yurt genelinde hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı ülke genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düşecek. Peki bugün ve önümüzdeki 5 gün hava durumu nasıl olacak? İşte 5 günlük haritalı hava durumu...

Hava sıcaklıkları daha da düşecek! İşte tüm yurtta 5 günlük haritalı hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika hava durumu uyarısı geldi. Dün İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük kesiminde hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşüş gerçekleştirmişti. Dün şiddetli rüzgarın yaşandığı İstanbul’da sabah saatlerinde rüzgar kısmen etkili oluyor. Mahalli İdareler Seçimlerinin yaşandığı bugün vatandaşlar hava durumu hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Yapılan son değerlendirmelere göre yurdun bazı bölgelerinde yoğun kar yağışının etkili olacağı belirtildi. İşte bölge bölge tüm yurtta hava durumu raporları ve detaylar…

Geçen hafta sıcaklıklarının yükselmesinin ardından hafta sonu sıcaklıklar hissedilir derecede düşüş gerçekleştirdi. Meteoroloji’den yapılan son dakika değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Sinop çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’da yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu’da yağmur ve yer yer karla karışık yağmur, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karlakarışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Şırnak çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Bitlis çevreleri ile Şırnak’ın doğusunun yükseklerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar (20-50 cm) şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı ülke genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düşecek.

YURDUN BATISI PARÇALI BULUTLU

Yurt genelinde yurdun batı kesimi, Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgesi ile Akdeniz’in batısında parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Sıcaklıklar değişmezken Batı Anadolu’da yer yer sağanak yağış görülüyor.

İÇ ANADOLU’DA SAĞANAK VAR

İç Anadolu Bölgesi’nde ise sağanak yağış hakim. Ankara, Eskişehir, Konya ve Kütahya çevrelerinde yağış tahmini yapılıyor. Yağışlı hava Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz’de de söz konusu. İç Anadolu’nun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur da olabileceği belirtiliyor.

AKDENİZ’İN DOĞUSU YAĞIŞLI

Akdeniz Bölgesi’nin batısında parçalı bulutlu bir hava beklenirken, doğusunda ise gök gürültülü sağanak yağmur tahmin ediliyor. Yağış kuşağı Hatay’dan Diyarbakır’a kadar uzanıyor.

DOĞU ANADOLU’DA KAR VAR

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise sıcaklıklar daha da düşüyor. Kars’ta sıcaklık 0’a kadar inerken Iğdır, Ardahan, Ağrı ve Van’da kar yağışı bekleniyor.

HARİTALI 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

ANKARA: Parçalı bulutlu 7

İSTANBUL: Parçalı bulutlu 12

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu 17

ADANA: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 19

BURSA: Parçalı bulutlu 13

ESKİŞEHİR: Parçalı bulutlu açık, yer yer yağışlı 11

ANTALYA: Çok bulutlu, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 18

MERSİN: Çok bulutlu, yer yer sağanak yağışlı 18

KASTAMONU: Parçalı bulutlu 9

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer sağanak yağışlı 10

TRABZON: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 9

ARTVİN: Parçalı bulutlu, yer yer sağanak yağışlı 12

KARS: Yer yer kar yağışlı 0

ERZURUM: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3

VAN: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer sağanak yağışlı 8

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 11