SON TV

Hawking’in uyarılarını hiçe sayan ABD harekete geçti

İngiliz fizikçi Stephen Hawking'in dünya dışı bir medeniyetle bağlantı kurmamızın sonumuzu getirebileceği uyarısına rağmen ABD'li bilim insanları dünya dışı yaşamı bulmak için lazer teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor

Hawking’in uyarılarını hiçe sayan ABD harekete geçti
ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’de görev alan bir grup bilim insanı Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in tehlikeleri konusunda uyardığı dünya dışı varlıklarla iletişim kurma noktasında yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. ABD’li bilim insanları dünya dışı yaşamı bulmak için lazer teknolojisini kullanacak.

 

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in farklı platformlarda defalarca dile getirdiği dünya dışı bir medeniyetle bağlantı kurmamızın sonumuzu getirebileceği uyarısına rağmen bu alanda tarihi bir adım atmak için düğmeye basıldı.

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’de görev alan bir grup bilim insanı dünya dışı yaşamı bulmak için lazer teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor.

Ekip bu sistem ile 20 bin ışık yılı uzaklığa ulaşmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Amaç galaksinin uzak bir köşesindeki bir uzaylı medeniyetin dikkatini çekerek bağlantı kurmayı amaçlıyor.

Bilim kurgu filmlerinin değişmezi insanoğlu ile uzaylıların olası karşılaşmaları uzun bir süredir bilimin merceğinde.

Pek çok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları olası diğer senaryoları belirlemişti.

Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir.

Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir.

Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.

Zira uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.

Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen “ilk merhaba” mesajı hala yolda olabilir.
Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.

En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz.

Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.

En kötü senaryo ise Hollywood’un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrendeki diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı hale getiriyor.
0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: