SON TV

Hayat Eve Sığar Çağrı Merkezi ve sosyal medya hesapları açıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelede sürecinde hayata geçirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına ilişkin vatandaşlardan gelecek soru, görüş ve öneriler için çağrı merkezi kurularak sosyal medya hesapları açıldı.

Hayat Eve Sığar Çağrı Merkezi ve sosyal medya hesapları açıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde erişime açılan HES uygulaması artık çağrı merkezi ve dijital platformlardan da vatandaşlara yardımcı olacak.

Artık vatandaşlar Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasıyla ilgili yaşadıkları sorun, görüş ve öneriler için 7 gün 24 saat, “0850 477 04 77” numaralı çağrı merkezini arayabilecekler. Bunun yanı sıra twitter.com/_hayatevesigar adresinden sorularını sorabilecekler.

Vatandaşlar, HES uygulaması sayesinde bulundukları bölgede veya seyahat edecekleri bölgedeki risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu haritadan görebiliyor. Uygulama ayrıca, risk yoğunluğunun yanı sıra hastane, eczane, market ve duraklar gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler hakkında da vatandaşları bilgilendiriyor.

Geliştirilen akıllı algoritmalar, uygulamada yakınlarının onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebilen vatandaşlar, onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor.

Türkiye Günlük Koronavirüs tablosu gibi bilgilerle seyahatlerde kullanılan HES Kodu da uygulama üzerinden alınabiliyor.

Güvenli Alan uygulamasıyla vatandaşlar, bulundukları mekanlardaki kişi sayısı ve riskli kişi sayısını da görebiliyor.

Uygulama üzerinden yapılabilecek ihbarlarla da maske, mesafe ya da hijyen kurallarına uymayan işletmelerin denetlenmesi sağlanabiliyor.