SON TV

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Kriz beklentilerine girmek yanlış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, canlı yayında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Kriz beklentilerine girmek yanlış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katıldı. Bakan Albayrak, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DOLAR YÜKSELİNCE ENDİŞELENMELİ MİYİZ?

Bakan Albayrak, Ahmet Hakan’ın “Ekonomiden anlayan biri değilim ama dolar yükselince telaşlanıyorum. Eyvah diyorum, her şey pahalanacak. ülkemizin ekonomisi kötüye gidecek. Endişelenmeli miyiz?” şeklindeki sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Dolarla mı maaş alıyorsunuz ? Öncelikle onu sorayım. Kur algısıyla ekonomiyi ölçme konusunda bir psikolojiye girilmiş. Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. 2 sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü. 2 sene öncesine göre bugün Türkiye ekonomisi çok daha güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor. Bana göre iyi, size göre kötü. Hayır. Tüm dünya haritasına bakalım. Salgından gelişen ve gelişmekte olan ülkeler ne kadar etkilenmiş? Türkiye bu noktada en az etkilenen ülkelerden biri. Borsa performansı bir çok ülkede küçülme ve düşme yaşamış, Türkiye daha iyi noktada. Güney Afrika, Brezilya, Meksika yüzde 20-25 para birimlerinde değer kaybetmiş. Etkilenmiş. Türkiye yüzde 17-18 etkilenmiş. Büyüme rakamları açıklandı. ABD yüzde 33, Avrupa yüzde 15’lerde daralma yaşadı. Türkiye yine en az etkilenen ülkelerden olacak.

SICAK PARAYA İHTİYACIMIZ VAR MI?

Ahmet Hakan’ın “Sıcak para ihtiyacımız var mı?” sorusunu ise Bakan Berat Albayrak, “Sıcak para 2 senedir Türkiye’de çok. İhtiyacımız yok. Pandemiye yakalandık. Hedeflerimizden geri koymadı. Sadece ertelendi.” yanıtını verdi.

Doğu Akdeniz’de yaşananlarla ilgi soruya Berat Albayrak, şöyle yanıt verdi: “Şunu net söyleyeyim. Doğu Akdeniz, Türkiye’nin milli bağımsızlık konusudur. Dramatik anımı anlatayım. Darbe öncesi Doğu Akdeniz’deki alanlar verilirken acil toplantı yapmalıyız dedik. Reaksiyon göstermeliyiz dedik. 2016 yılı… Bugünkü enerji bakan yardımcımız da var. Bugünlere nasıl gelindiğini toplumumuzun görmesi lazım.

O zaman toplantıların bir tanesinde ne işimiz var, X ülke ne der… Gemimiz mi var, paramız yok falan. Türkiye haklarını sonuna kadar savunmak zorunda dedik. Enteresan olan ne biliyor musunuz isimleri biz de saklı. Bunları görünce duygulanıyoruz.

“BU ÜLKE BİN YILDIR BEDEL ÖDEYEREK BU COĞRAFYADA DURUYOR”

Hikayemiz var çok ama bu bir tanesi. Aylar geçti 15 Temmuz oldu. Oradakilerden ne işimiz var diyenlerden bir tanesi oradaydı. Bu ülke bin yıldır bedel ödeyerek bu coğrafyada duruyor.

Bu yaşadıklarımızın hamasetle alakası yok. Beyrut, Suriye, Irak, Hollywood filmi değil. Bunları yaşadık. Bunlar film değil. 7 senedir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanının nezdinde ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar toplum bunun farkında.

“EKONOMİK ANLAMDA, DIŞ POLİTİKA ANLAMINDA KENETLENEREK BAKIYORUZ”

Biz uysal kedi yok öyle bir şey. Bir seviyemiz var. Bundan taviz vermeyeceğiz. Ekonomik anlamda, dış politika anlamında kenetlenerek bakıyoruz. Cumhurbaşkanımızın duruşunu anlatmamıza gerek yok. Türkiye arkasında duruyor. Farklı zümreler tarafından sosyal medyada görüyoruz. Bu mecralar nasıl operasyon yaptıklarını görüyoruz.”

Ahmet Hakan Bakan Albayrak’a koronavirüs salgınının ekonomiye ne ölçüde etkisi olduğunu da sordu.

“BATTIK BİTTİK LOBİSİ”

Türkiye’de azınlıkta ama sesleri yüksek bir kesimin kriz beklentisinde olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, “Salgının etkisi var, bu maliyetler var. Türkiye direnç içindeyse kriz beklentilerine girmek yanlıştır… Birçok ülke bütçe açığında yüzde 10-25’leri konuşuyor. Gelirler  0. Buna rağmen yüzde 5 ve 6’ları konuşuyoruz biz. Boşluk düzeyi örnekleri vereyim. İngiltere, Japonya, Avrupa’da birçok ülke borç rasyosu bizde yüzde 30’lar bu saydıklarımda yüzde 100’ler…Gezi’den beri battık bittik lobisi 2013’te de ne diyordu ekonomiyi durdurun. Şimdi ne diyorlar IMF’ye teslim edin. Bizim azınlık kesimimiz var sosyal medya ile yatan kalkan. Bir kesim üzerinden kuşatma var. Anadolu’da geri dönüşler alıyorum. 3 ay boyunca geri dönüşlere bakıyorum. Birçok ilden geri dönüş aldık. Sokağa çıkılmayan iklimde biz destek verdik. 210 bin firmaya, 150 milyon liradan fazla destek verdik. Düşük maliyetlerle destek sağladık.” şeklinde konuştu.