SON TV

Helin Avşar’ın belalısı kurtuldu ama 5 yıl gözetimde

Hülya Avşar'ın kardeşi Helin Avşar'ı gözetlediği iddiasıyla yargılanan ve 'Atipik psikoz' tanısı konunca mahkeme tarafından koruma altına alınmasına karar verilen Ömer Akbaba, tedavi edildi. Hastane, Akbaba hakkında 5 yıl süreyle ve 6 ay arayla tedavi olmasına hükmetti

Helin Avşar’ın belalısı kurtuldu ama 5 yıl gözetimde

Hülya Avşar’ın kardeşi Helin Avşar, kendisini rahatsız edip gözetlediğini ileri sürerek Ömer Akbaba hakkında şikayetçi olmuştu. Avşar, “Mahalledeki şarküteriye giderek, beni sormuş ve ‘onunla görüşeceğiz, beni işten kovdurttu, ekmeğimle oynadı, hesabımız bitmedi” şeklinde tehditler savurmuş. Bu kişiyi evimi gözetlerken gördüm” demişti.

DAVA AÇILDI

Ömer Akbaba en son 10 Kasım 2017 günü akşam saat 18.00 sıralarında Avşar’ın evini yeniden gözetlerken fark edince, mahkeme Ömer Akbaba’nın 4 ay süreyle Helin Avşar’a yaklaşmamasına, onu rahatsız etmemesine karar vermişti. Savcılık ise, şikayet üzerine Ömer Akbaba’ya tehdit ve kişilerin huzurunu bozma suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

MAHKEME “CEZAYA YER YOK” DEDİ

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ömer Akbaba hakkında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nce bir rapor sunulmuştu. Raporda, ‘atipik psikoz’ denilen psikiyatrik hastalığın etkisinde olduğu tespit edilen Akbaba’ya ceza verilmesine yer olmadığını karar verilmişti. Mahkeme, Ömer Akbaba hakkında güvenlik tedbiri uygulanmasına, koruma ve tedavi amaçlı olarak yüksek güvenlikli sağlık kurumlarında koruma ve tedavi altına alınmasını istemişti.

TEDAVİ ALTINA ALINDI

Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi geçtiğimiz aylarda mahkemeye Akbaba’nın toplum açısından tehlikeliliğinin önemli ölçüde azaldığı bildirir bir rapor gönderdi. Mahkeme, rapor sonrası Akbaba’nın serbest bırakılmasına karar verdi. Mahkeme, Akbaba’nın toplum güvenliği ve sağlığı bakımından, 5 yıl süreyle ve 6 ay aralarla, oturduğu yere yakın Devlet Hastanesi Psikiyatri Kliniği ya da Üniversite Hastanesi Psikiyatri Kliniğine ya da bölgesindeki Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde tıbbi kontrol ve takibine devam etmesine hükmetti.