SON TV

HSK Başkanvekili Yılmaz’dan flaş açıklama!

Hakimler ve Savcılar Başkanvekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet Yılmaz açıkladı: Birinci sınıfa ayrılan hakim ve savcılar belli oldu.

HSK Başkanvekili Yılmaz’dan flaş açıklama!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi terfi çalışmalarını tamamladı. Tamamlanan çalışmalar sonucunda, birinci sınıfa ve bir üst sınıfa geçen hakim savcıların sayısı belli oldu. Yargı camiası bu sonuçları büyük bir heyecanla bekliyordu.

BİRİNCİ SINIFA YÜKSELDİLER

HSK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “Terfi çalışmaları sonunda; emsalleri arasında mesleğin birinci sınıfına ayrılacak şekilde temayüz ettikleri kanaatine varılan 138 Adli Yargı, 9 İdari Yargı ve 71 Cumhuriyet Savcısının mesleğin birinci sınıfına ayrılmasına karar verildi” dedi.

İŞTE O TWEET

HAKİM VE SAVCILARIN TERFİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

Hakim ve savcılar iki yılda derece terfisi görerek meslekte yükselirler. Aralık, Nisan ve Ağustos aylarında mesleğin başlangıç tarihine göre HSK 2. Dairesi tarafından kanunda yazılı koşulları taşıyıp taşımadıklarına göre hakim ve savcılar terfi ederek mesleğe başlangıçta 8. dereceden yükselerek 2 yılda bir derece-terfi alırlar.

Müfettiş sicilleri, savcılar için başsavcı sicilleri ve hakim-savcılar için gelen işlerin belli oranını çıkararak yükselmeleri esastır.

1. sınıfa ayrılmak için meslekte fiilen en az 10 yılını doldurmak gerekiyor. Sonrasında üç yıl daha geçince 1. Sınıf olunuyor. (Her memurun derecesi kıdemiyle yükselir ve en son 1. Derece olur)

İşteki başarısına, gelen işleri her iki yıllık sürede çıkarma oranındaki başarıya göre pekiyi karşılığı Mümtaz-C; iyi karşılığı tercihen-B terfi; kötü terfi-A olarak belirlenir.

Hakim savcıların 1. sınıfa ayrılmaları durumunda maaşlarına yaklaşık bin TL da zam geliyor. Ayrıca Bölge Adliye Mahkemeleri’nde görev yapabilmek için birinci sınıf hakim ya da savcı olunması gerekiyor…

MEHMET YILMAZ KİMDİR?

1961 yılında Bolu İli, Gerede İlçesinde doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Sırasıyla; 1987 yılında Amasya Hâkimliği, 1989 yılında Doğanhisar Hâkimliği, 1993 yılında Adalet Müfettişliği, 1998 yılında Adalet Başmüfettişliği görevlerinde bulundu. 2010-2014 yıllarında Hâkimler Savcılar Kurulu Başmüfettişliği görevini yürüten Mehmet Yılmaz 12.10.2014 tarihinde Hâkimler Savcılar Kurulu Üyeliğine seçildi. Halen Hakimler ve Savcılar Kurulu 2. Daire Başkanı ve Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: