SON TV

HSK Birinci Dairesi toplandı! Yetki Kararnamesi’ni şekillendirecekler

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi Yetki Kararnamesi’ni görüşmek üzere toplandı. Kararnamenin bugün yayınlanması bekleniyor. Bir sürpriz olursa yarına kalabilir.

HSK Birinci Dairesi toplandı! Yetki Kararnamesi’ni şekillendirecekler

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK)’nca bir süredir yayınlanması beklenen Yetki Kararnamesi için son aşamaya gelindi.

SON.TV’nin HSK kaynaklarından edindiği bilgiye göre, HSK Genel Sekreterliği yaklaşık bin 500 kişiyi kapsayan Yetki Kararnamesi üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak taslak listeyi HSK Birinci Dairesi’ne sundu.

SÜRPRİZ OLMAZSA BUGÜN 

Dairenin bugün taslak üzerindeki çalışmalarına başladığı öğrenildi. Kararnamenin bugün açıklanması bekleniyor. Olağanüstü bir durum olması durumunda en kötü ihtimalle yarına açıklanacağı kaydediliyor.

Bu kararname ile avukatlıktan mesleğe geçen hakimlerin yetkileri belirlenecek. Ayrıca, başta İstanbul, Ankara ve İzmir de olmak üzere kritik görevlere yeni isimler atanacak.

HSK’NIN ÖNEMLİ İSİMLERİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanlığı’nı Halil Koç yapıyor. Daire’nin üyeleri ise; Mehmet Akif Ekinci, Selahaddin Menteş, Hamit Kocabey, Hüseyin Şahin ve Yaşar Şimşek… Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterlik görevini de Fuzuli Aydoğdu yürütüyor.

Halil Koç

Mehmet Akif Ekinci

Selahaddin Menteş

Hamit Kocabey

Hüseyin Şahin

Yaşar Şimşek

Fuzuli Aydoğdu