SON TV

HSK kararnamesinde flaş gelişme… Hangi illerin başsavcıları değişiyor

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararnamenin, son yılların en kapsamlı kararnamesi olacağı öğrenildi. Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak metin çalışmalarında sona gelinirken, Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi’nin ünvanlıların görüşmelerine başladığı bilgisi edinildi. Bu kapsamda hangi illerin başsavcılarının değişeceği de netlik kazanmaya başladı. Kararnameyle hangi illerin başsavcılarının değişeceğine ise SONTV ulaştı.

HSK kararnamesinde flaş gelişme… Hangi illerin başsavcıları değişiyor

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran’da yayımlanacak kararnamede. Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, SONTV kulislerde konuşulan son dakika bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledi.

TASLAK ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterliğin taslak metin üzerindeki çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Diğer yandan, Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince ünvanlıların görüşmelerine de başlandığı, kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği bilgisi edinildi.

BAŞSAVCILARI DEĞİŞMESİ BEKLENEN O İLLERE SONTV ULAŞTI

Ünvanlıların görüşülmeye başlamasıyla hangi illerin başsavcılarının değişeceği de netlik kazanmış oldu. Bu kapsamda; Kocaeli, Sinop, Yalova, Adana, Kırşehir ve Bursa başsavcılarının değişeceği öğrenildi.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün ise değişmeyeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor. Diğer yandan Şanlıurfa, Trabzon, Diyarbakır ve Erzurum başsavcılıklarında da bir değişiklik olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.