SON TV

HSK Mazeret kararnamesi ile ilgili son dakika

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayınlanacak Mazeret kararnamesi ile ilgili son dakika bilgisi ve yeni kulisler...

HSK Mazeret kararnamesi ile ilgili son dakika

Yargı dünyasının bir süredir merakla beklediği, Hakimler ve Savcılar Kurulu(HSK)’nca yayınlanacak Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni bir bilgiye ulaşıldı.

Kararnamenin bu hafta yayınlanmayacağı öğrenildi. HSK kaynakları, kararnamenin bu hafta ilan edilmeyeceğini bildirdi. Çalışmaların henüz tamamlanmadığı edinilen bilgiler arasında.

Söz konusu kararname; hakim ve Cumhuriyet savcılarının evlilik, eş, hastalık, öğrenim gibi mazeretlerine ilişkin talepler ile disiplin durumlarını kapsayacak. Kararname kapsamında İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mersin Cumhuriyet Başsavcılıkları’na atama yapılacak.

İŞTE KULİSLER
Kararname öncesinde kulisler de hareketli. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için ismi ön plana çıkan isimler; İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız… Bir ilçe Başsavcısının adı da sıklıkla zikrediliyor.

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş’un adı da İstanbul Başsavcılığı için kulislerde konuşulmaya başlandı ama zayıf ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için ise Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Karaköse’nin ismi ön planda… Kulislere bakılırsa, Şaban Yılmaz’ın şansı çok daha yüksek…

İsmail Uçar, İstanbul Başsavcısı olursa yerine geçecek isimlerin Büyükçekmece Başsavcısı Hüseyin Gümüş ya da Orta Anadolu’dan bir il başsavcısının olabileceği belirtiliyor.

İstanbul Adliyesi’nde görevli bir terör savcısının da aynı adliyede Başsavcı Vekili yapılmasına yüksek ihtimal veriliyor. Yine başka bir terör savcısının da başsavcıvekili olması gündemde.

HSK’nın Büyükçekmece Adliyesi’ne iki Başsavcı Vekili vermesi bekleniyor.

Yine İstanbul Ağır Ceza Başkanlıklarına adliye dışından yeni hakim takviyesi yapılacak.

HSK, geçtiğimiz haftalarda Yargıtay’a yeni 11 üye atamış İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yüksel Kocaman’ı Yargıtay üyeliğine seçmişti.