SON TV

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi!

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca yayınlanması beklenen Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni bir tarih bilgisi geldi.

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi!

Yargı bir süredir Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi’nce yayınlanacak Mazeret Kararnamesi’ne kilitlendi. Tüm teşkilat bu kararnameyi bekliyor. Kararname ile boş bulunan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Adalet Komisyonluğu Başkanlığı ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı’na yeni isimler atanacak. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Yargıtay’a yeni seçilen üyelerin yerlerine de yeni görevlendirmeler yapılacak.

SON.TV’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, HSK 1. Dairesi bugün ve yarın herhangi bir kararname yayınlamayacak. Kurul, yaklaşık 300 kişiden oluşması beklenen kararname üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Gecikmede Kurul üyelerinin bir bölümünün bir süre yurtdışında bulunmalarının etkili olduğu kaydediliyor.

KULİSLERDE NE KONUŞULUYOR?

Kararnamenin önümüzdeki hafta yayınlanacağı belirtiliyor. Daha önce yargı kulislerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı için bir ilin Ağır Ceza Başkanı’nın konuşulduğu yansımıştı. Fakat, bu Ağır Ceza Başkanı’nın başka ünvanlı önemli bir görev için düşünüldüğü ifade ediliyor.

Bursa’ya ise başka bir ilin başsavcısının getirileceği edinilen bilgiler arasında… Aynı zamanda yine Orta Anadolu’daki bir ilin Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısının da adının Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı için geçtiği konuşuluyor. İzmir Bölge Adliye Başkanlığı için ise birden fazla Daire Başkanı’nın talebinin bulunduğu öğrenildi.

HSK BİRİNCİ DAİRE BAŞKANI HALİL KOÇ

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ CENGİZ ÖNER

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ YAŞAR ŞİMŞEK

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ MEHMET AKİF EKİNCİ

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HAMİT KOCABEY