SON TV

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni gelişme!

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca yayınlanması beklenen Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni detaylara ulaşıldı.

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni gelişme!

Yargı bir süredir Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi’nce yayınlanacak Mazeret Kararnamesi’ne kilitlenmişti. Tüm teşkilat bu kararnameyi bekliyordu. Fakat, HSK’da bugün çok hareketli bir gün yaşandı. HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa görevlerinden istifa ettiklerine dair dilekçe sundular.

Dilekçeler ardından olağanüstü toplanan Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, bu iki göreve yeni isimleri atadı. Buna göre, HSK yeni Genel Sekreteri Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han oldu. HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı’na ise HSK Başmüfettişi Abdullah Alacahan atandı. Ayrıca, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı’na da Oğuz Akalın getirildi.

Bu olağanüstü gelişmeler bugün yayınlanmasına kesin gözüyle bakılan HSK Mazeret Kararnamesi’nin de ertelenmesine sebep oldu. HSK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bugün ya da yarın herhangi bir kararname yayınlanmayacak.

Kararnamenin önümüzdeki hafta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatilinden sonra yayınlanması bekleniyor.

Kararname ile boş bulunan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Adalet Komisyonluğu Başkanlığı ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı’na yeni isimler atanacak. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Yargıtay’a yeni seçilen üyelerin yerlerine de yeni görevlendirmeler yapılacak.

KULİSLERDE NE KONUŞULUYOR?

Daha önce yargı kulislerinde HSK Genel Sekreteri olan Seyfi Han’ın adı önce Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı için daha sonra da Ankara Komisyon Başkanlığı için geçmişti. Han’ın yeni bir göreve atanması ardından bu iki koltuk için de kulisler yeniden hareketlendi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başka bir ilin Başsavcısının düşünüldüğü, Ankara Komisyon Başkanlığı için ise il içinden bir atamanın olacağı konuşuluyor.

İzmir Bölge Adliye Başkanlığı için ise birden fazla Daire Başkanı’nın talebinin bulunduğu öğrenildi.

HSK BİRİNCİ DAİRE BAŞKANI HALİL KOÇ

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ CENGİZ ÖNER

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ YAŞAR ŞİMŞEK

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ MEHMET AKİF EKİNCİ

 

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HAMİT KOCABEY

 

ETİKETLER: