SON TV

HSK seçimlerinde son dakika! Siyasi uzlaşma sağlandı! SON TV açıklıyor

HSK seçimlerinde son dakika! Siyasi uzlaşma sağlandı! SON TV açıklıyor

Yargı camiasının merakla beklediği HSK üye seçimleriyle ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilecek 7 üye için siyasi anlaşma sağlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşmede de gündeme gelen HSK seçimleriyle ilgili AK Parti, MHP, CHP ve İyi Parti arasında siyasi uzlaşmanın sağlandığı öğrenildi. SON.TV’nin ulaştığı son dakika bilgilerine göre, TBMM Genel Kurul’da seçilecek 2 ismin AK Parti, 1 ismin MHP, 1 ismin CHP, 2 ismin de İYİ Parti’den olacağı öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçimleriyle ilgili son sürece girildi. SON.TV, HSK seçimleriyle ilgili flaş gelişmelere ulaştı. Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi HSK olacak. 18 Mayıs’ta TBMM’de Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyelik için Anayasa ve Adalet Komisyonun oluşan karma komisyon toplanacaktı. 7 üye için siyasi uzlaşma ya da kura yöntemiyle üyelerin belirlenmesi konusunda henüz liderler son kararı vermediği için karma komisyon toplantısı 20 Mayıs’a erteledi.

KRİTİK GÖRÜŞMEDE HSK SEÇİMLERİ DE GÜNDEMDEYDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Çankaya Köşkü’nde yaptığı görüşmenin ilk maddesinin HSK seçimlerinin olduğunu öğrenildi.

Erdoğan ve Bahçeli’nin baş başa yaptığı görüşmede, 7 HSK üyesinin TBMM’deki seçiminde CHP ve İyi Parti ile siyasi uzlaşma sağlanmasının 2023 seçimlerine giderken çok seslilik ve demokrasi açısında önemli olduğu taraflar arasında kabul gördü. Bu gelişmenin ardından siyasi partilerde de olağanüstü hareketlilik başladı.

SİYASİ UZLAŞI KARARI

SON.TV’nin ulaştığı bilgilere göre, İyi Parti adına parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, CHP adına TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre, MHP adına Anayasa Komisyonu Üyesi Muhammet Levent Bülbül’ün HSK üyeliğine aday olacak isimler bazından görüşmelere başladığı öğrenildi. Partiler arasında siyasi uzlaşı yöntemiyle adayların belirlenmesi konusundaki anlaşmanın detaylarına da ulaşıldı. Kulislerde konuşulan son bilgilere göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilecek isimlerden 2’sini AK Parti, 2’sini MHP, 1’ini CHP, diğer 2’sini de İyi Partiönerecek.

Bu gece siyasi partilerin kendi belirlediği isimleri netleştirip, karşılıklı görüşmeler sonrasında yarın ki karma komisyona getirmesi bekleniyor.

O İSİMLER SON.TV’DE OLACAK

Siyasi uzlaşmanın ardından partilerin önereceği isimleri yine SON.TV son dakika olarak duyuracak. SON.TV’yi takipte kalın…