SON TV

HSK seçimleriyle ilgili son dakika gelişmesi! O tarihe kadar ara verildi

HSK seçimleriyle ilgili son dakika gelişmesi! O tarihe kadar ara verildi

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği seçimi için alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı. Alt komisyonun çalışmalarını 17 Mayıs’ta tamamlayıp raporunu Karma Komisyon Başkanlığına sunacak.

HSK seçim süreciyle ilgili TBMM’deki Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Bozdağ, komisyonun Anayasa’nın 159. maddesine göre HSK adaylarının belirlenmesi maksadıyla toplandığını ifade etti. Süreci anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Anayasa’nın 159. maddesi gereğince TBMM, HSK’nin 7 üyesini seçmektedir. Üç üye Yargıtay üyeleri arasından, bir üye Danıştay üyeleri arasından, üç üye de yüksek öğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek. Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek üyelerinden en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin de avukat olması zorunludur. HSK, 1 Nisan 2021’de TBMM Başkanlığına seçim sürecinin başlatılmasını talep eden bir yazı gönderdi. TBMM Başkanlığı 7 Nisan 2021’de adayların başvuru süresini ve adaylık şartlarını içeren bir ilana çıktı ve bu ilan Resmi Gazete’de yayımlandı. 22 Nisan 2021 saat 18.00 itibarıyla müracaatlar son buldu. TBMM Başkanlığı, HSK üyeliği için başvuran aday adaylarının isim listesi başvuruları ve ekli evrakı, 23 Nisan 2021 tarihinde Karma Komisyon başkanlığımıza göndermiştir. Gelen listeye göre 7 HSK üyeliği için 51 Yargıtay üyesi, 10 Danıştay üyesi, 14 yüksek öğretim üyesi, 43 avukat olmaz üzere toplam 118 aday adayı başvuruda bulunmuştur.”

“TBMM İLK KEZ SEÇİM YAPACAK”

Bozdağ, yapılacak çalışmanın bundan sonra HSK adaylarının belirlenmesi konusunda bir teamül de oluşturacağını belirterek, “Anayasa 159’a göre ilk defa karma komisyonumuz aday belirleyecek, Meclis’te ilk defa seçim yapacaktır. 2017’de yapılan seçim geçici madde 21’e göre yapıldığı için o ayrı bir seçim. İlk defa 159’a göre yapılmaktadır. O nedenle her bir komisyon üyemizin yapacağı değerlendirme, yapıcı, hukuki mütalaalar komisyonumuzun bu süreci işletmesine katkıda bulunacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Bekir Bozdağ, konuşmasının ardından talep eden üye ve milletvekillerine söz verdi. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise temennilerinin HSK’de, yargının hassasiyetlerini ve toplumun adalet noktasındaki beklentilerini pekiştirecek, güçlendirecek nitelikte faaliyetleri ortaya koyabilecek bir heyetin oluşması olduğunu kaydetti. Bu noktada birbirinden çok farklı görüşlere sahip olunmadığını düşündüklerini vurgulayan Bülbül, MHP olarak doğru ve olumlu katkılar sunmayı arzu ettiklerini dile getirdi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de seçim sisteminin bazı değişikliklere rağmen hemen hemen aynı olduğunu dile getirerek, süreç için kurulacak alt komisyonda her partinin temsili için 9 üye bulunması gerektiğini belirtti.

“HSK, yargının sigortası”

Komisyon Başkanı Bozdağ, HSK’nın yargının sigortası olduğuna işaret ederek, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı bakımından önem arz ettiğini dile getirdi. Bozdağ, “TBMM’nin, bu kurulun oluşumunda söz sahibi olması, kurulun demokratik meşruiyetini daha da güçlendirici bir vasıf taşımaktadır” diye konuştu.

BOZDAĞ: ‘UZLAŞMA BEKLİYORUZ’

Seçim sürecinde siyasi parti gruplarının bir uzlaşma gerçekleştirmesini umduğunu belirten Bozdağ, her komisyon üyesine büyük görev düştüğünü kaydetti. Yargıya yönelik eleştiriler üzerine Bozdağ, yargı sürecinde taraflardan istediğini alamayan kişinin kızdığını ve olumsuz kanaate sahip olduğunu aktardı. Bozdağ, yargı endekslerinin her yerde ve Türkiye’de düşük olduğunu ifade ederek, bundan sonraki süreçte bunu yükseltme konusunda birlikte gayret etmeyi umduğunu vurguladı. Bozdağ, “Sadece yargıçlara değil bize de büyük görev düşüyor. Hep beraber yargıyı gözümüz gibi koruduğumuzda, üzerine titrediğimizde eminim ki bu endeksler olumlu anlamda değişecektir.” görüşünü paylaştı.

ALT KOMİSYON 17 MAYIS’TA RAPOR SUNACAK

Konuşmaların tamamlanmasının ardından önergelere geçilen komisyonda, AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan önergeyle 5 kişiden oluşan bir alt komisyon kurulmasına karar verildi. Alt komisyona, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç seçildi. Aday adaylarının ilan duyurusunda öngörülen başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarının tespit edilmesi ve seçim evrakının hazırlanması çalışmalarını yürütecek alt komisyon, bu çalışmalarını, 17 Mayıs saat 12.00’ye kadar tamamlayıp raporunu Karma Komisyon Başkanlığına sunacak.