SON TV

HSK üye seçiminde sıcak gelişme…

HSK Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifasıyla boşalan Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için Meclis Başkanlığı’na 26 aday başvurmuştu. Geçtiğimiz hafta Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan bir alt komisyon kuruldu. Komisyonda, 3 AK Parti, 1 CHP, 1 HDP üyesi yer alırken, HDP’nin komisyon üyeliğinden çekildiği öğrenildi. 5 üyeden oluşan alt komisyon, Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda 26 aday içerisinden 3 aday belirleyecek ve daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yapılacak olan seçimle HSK üyesi belirlenmiş olacak.

HSK üye seçiminde sıcak gelişme…

HSK Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifasıyla boşalan Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için başvurular 1 Kasım’da başlamış ve 5 Kasım saat 17.00’de sona ermişti. Meclis Başkanlığı’na 26 aday başvuruda bulundu. Geçtiğimiz hafta 3 AK Parti, 1 CHP, 1 HDP milletvekillerinin bulunduğu Adalet ve Anayasa komisyonları üyelerinden oluşan 5 kişilik alt komisyon kuruldu. HDP’nin daha sonra komisyondan çekildiği öğrenilirken, başvurular da söz konusu komisyona gönderildi. Karma Komisyon, bu hafta Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda başvuru yapan 26 aday arasından 3 adayı üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuyla belirleyecek.  Belirlenen adaylar arasından TBMM Genel Kurul’da gizli oyla seçim yapılacak.

TBMM GİZLİ OYLA SEÇİM YAPACAK
TBMM, komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından gizli oyla yarın seçim yapacak. Birinci oylamada üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu aranacak, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde, ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada da üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlanacak.