SON TV

HSK üyeliği için TBMM’ye 26 aday başvurdu

HSK üyeliği için TBMM’ye 26 aday başvurdu

HSK Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifasıyla boşalan Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için başvurular 1 Kasım itibariyle başlarken bugüne kadar Meclis Başkanlığı’na 26 aday başvuruda bulundu.

Meclis Başkanlığı, bugün saat 17.00’de bitecek olan başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderecek. Komisyon, başvuru yapanlar arasından 3 adayı üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Daha sonra komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından TBMM Genel Kurul’da gizli oyla seçim yapılacak.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey, geçtiğimiz ay istifa kararı almış ve dilekçesini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e elden teslim etmişti. Kocabey’in istifası Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 26 Ekim’de işleme konuldu ve böylece yeni üye seçimi için süreç resmen başlamış oldu.

SON BAŞVURU TARİHİ 5 KASIM

6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 27. maddesine göre; Hamit Kocabey’in istifası sonrası boşalan kurul üyeliğine 26 Ekim’den başlamak üzere 30 gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından yeni bir üye seçilecek. Yeni HSK üyesinin belirlenmesi için de TBMM’de başvurular 1 Kasım günü başladı. HSK üyeliği için başvurular bugün saat 17.00’de son buluyor.

26 KİŞİ BAŞVURDU

Hamit Kocabey’in yerine kimin seçileceği yargı camiası tarafından merakla beklenirken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne HSK üyeliği için başvuruda bulunan isimlere ise SABAH ulaştı. 1 Kasım’da başlayan HSK üyeliği için TBMM’ye toplam 26 kişi başvuruda bulundu.

İŞTE O İSİMLER

Arzu Sonsuz Avukat
Ayşegül Özkurt Avukat
Seçkin Yavuzdoğan Öğretim Üyesi
Ali Yaşar Özkan Avukat
Mehmet Altıkulaç Avukat
Timur Borahan Avukat
Ali Çelikkaya Avukat
Barış Bilgin Dilmen Avukat
Ayşe Nacar Yılmaz Avukat
Ercan Ezgin Avukat
Mustafa Halit Çelik Avukat
Tuğçe Duygu Köksal Avukat
Gürsel Ekmen Miroğlu Avukat
Pelin Çelik Sakarya Avukat
Efkan Günaydınoğlu Avukat
Gürhan Demirel Avukat (Kırıkkale Ünv. Hukuk Müşaviri)
Hakan Akarken Avukat
Uğur Ersoy Öğretim Üyesi
Fevzi Gümüş Avukat
Havvanur Yurtsever Avukat (Çevre Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yrd.)
Ali Yılmaz Avukat
Nuriye Ayşe Boztosun Öğretim Üyesi
Abdurrahman Aykut Dikencik Avukat
Abdullah Kaya Avukat
Müslüm Akıncı Öğretim Üyesi
Figen Şaştım Avukat (Tarım ve Orman Bakanlığı Hukuk Müşaviri)

 

KARMA KOMİSYON 3 ADAY BELİRLEYECEK

Meclis Başkanlığı, son başvuru tarihi olan 5 Kasım’dan itibaren başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderecek. Komisyon, başvuru yapanlar arasından 3 adayı üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylamada aday belirleme işleminin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak.

TBMM GİZLİ OYLA SEÇİM YAPACAK

TBMM, komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından gizli oyla seçim yapacak. Birinci oylamada üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu aranacak, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde, ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada da üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlanacak.

SON TARİH BUGÜN

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 1 Kasım’da başlayacak olan başvuru sürecinin 5 Kasım saat 17.00’de sona ereceği belirtilirken, başvuru yapacak adayların TBMM Başkanlığı’na şahsen ya da posta yolu ile başvurabilecekleri kaydedildi.