SON TV

HSK üyeliği seçimlerinde flaş gelişme! Erdoğan’ın atayacağı isimlerde son kulisler!

HSK üyeliği seçimlerinde flaş gelişme! Erdoğan’ın atayacağı isimlerde son kulisler!

TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSK) seçilecek yedi üyelik için meclisteki Anayasa ve Adalet Komisyonunda süreç ilerlerken, SON TV’nin ulaştığı son bilgilere göre 7 aday ismi için meclisteki partiler arasında ön anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, 2 AK Parti, 2 MHP, 1 CHP, 2’de İyi Parti’nin tavsiye edeceği adaylar, meclis genel kurulunda oylanacak. Anlaşmaya göre, Yargıtay’dan AK Parti, MHP ve CHP’ye 1’er aday verileceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı 4 HSK üyesi ismi arasında ise yeni bir isim daha gündeme geldi.

Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle, akademisyen ve avukatlar arasından HSK üyesi olmak isteyenlerin TBMM Başkanlığı’na başvuru süresi 22 Nisan’da sona ermiş, HSK üye adaylığı için TBMM’ye Yargıtay’dan 51, Danıştay’dan 10, Avukatlardan 43, Öğretim üyelerinden de 14 ismin arasında bulunduğu 118 isim başvuru yapmıştı.

Karma Komisyon’da oylanacak 21 isim arasından 7’si TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Bekir Bozdağ’ın başkanlık ettiği Anayasa ile Yılmaz Tunç’un başkanı olduğu Adalet komisyonlarından oluşan Karma Komisyon’da önce aday belirlemek için seçim yapılacak. Karma Komisyon, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği seçimi için yaptığı ilk toplantıda alt komisyon kurulmasını kararlaştırmıştı. Alt komisyonun çalışmalarını 17 Mayıs’ta tamamlayıp raporunu Karma Komisyon Başkanlığına sunacak.

FLAŞ KULİSLER

Karma komisyonda Genel Kurul’a gönderilecek isimlerle ilgili partiler arasında yapılan ön görüşmelerle ilgili HSK üyeliğine gönderilecek aday sayıları da netlik kazanmaya başladı. Komisyondaki süreç ilerlerken SON TV, HSK üyeliği için partilerin TBMM Genel Kuruluna tavsiye edeceği üye sayılarına ulaştı. Partiler arasında yapılan ön görüşmeler neticesinde Yargıtay’dan HSK üyeliğine gidecek 3 ismin 1’nin AK Parti, 1’nin CHP, 1’inin de MHP’nin sunacağı isimler olduğu öğrenildi. Öte yandan kalan 4 üye içinden Danıştay’dan belirlenecek ismin ise İyi Parti tarafından belirleneceği, avukat ismin MHP kontenjanından olacağı, öğretim üyesi olacak HSK üyesinin ise birinin AK Parti diğerinin de İyi Parti tarafından tavsiye edilen isimlerden oluşacağı belirtiliyor. Böylece, 7 aday 2’si AK Parti, 2’si MHP, 2’si İyi Parti, 1’de CHP’nin tavsiye edeceği isimler olacak.

İŞTE O İSİMLER

TBMM’de belirlenecek 7 üye adayının isimleri de kulislerde konuşuluyor. Buna göre, AK Parti’nin Yargıtay’dan tavsiye edeceği ismin Yargıtay üyeleri Ergun Şahin, Faruk Şener ve Bilgin Başaran olduğu, MHP’nin göstereceği isimlerden yine Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyelerinden Şerafettin Saka ve Hakan Yüksel arasında karar sürecinin devam ettiği öğrenildi.

Yargıtay Başkanı kim olacak? İşte bomba kulisler | SON TV

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkan Vekili Hakan Yüksel

CHP’nin tavsiye edeceği ismin ise son haftaya girilen bu süreçte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti lideri Meral Akşener’in desteğini alan Ömür Topaç’ın diğer aday Sebahattin Öztemiz’e karşı öne çıktığı belirtildi. Topaç’ın iki liderin desteğini almasıyla Yargıtay’daki HSK üyeliği sürecinde ön planda olduğu kulislerde konuşuluyor.

500 Hakim ve Savcı Antalya'da Toplandı - Haberler

Yargıtay Üyesi Ömür Topaç

DANIŞTAY’DAKİ İSİM DE NETLİK KAZANDI

SON TV’nin ulaştığı kulis bilgilerine göre, Danıştay’dan İyi Parti’nin göstereceği adayda netleşti. Buna göre, Danıştay 13. Daire üyesi Doç. Dr. Gürsel Özkan İyi Parti’nin tavsiye edeceği isim olacak.

Danıştay 13. Daire Üyesi Gürsel Özkan

AVUKAT VE ÖĞRETİM ÜYELERİNDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Genel Kurula gidecek avukat ve öğretim üyeleri alanındaki 3 isimden biri MHP’den olacak. Mevcut HSK 1. Daire Üyesi Avukat Hamit Kocabey bu dönemde de HSK üyeliğine seçilecek en net isimler arasında yer alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından takdirle karşıladığı isimler arasında yer alan Kocabey, HSK üyeleri arasında FETÖ ihraçlarında en keskin isimlerden bir olarak bu dönem ön plana çıkmıştı.

İyi Parti’den ise öğretim üyesi alanında Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Şahin’in ismi genel kurula gidecek. 3 avukat ve öğretim üyeleri arasından belirlenecek adaylardan son isim ise AK Parti ve MHP’nin tavsiye edeceği bir öğretim üyesi olacak. Bu adaylık için Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Muhammed Fatih Uşan ile Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Altunkaya’nın isimleri kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN ATAYACAĞI KRİTİK 4 İSİM

SON TV’nin ulaştığı son kulis bilgilerine göre,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçeceği 4 isimdeki değişiklikler gündemde. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek 4 üye ilk derecedeki Hakimler ve Savcılar arasından olacak. 4 üyeden 1’i İdari yargı kökenli, 3’ü ise adli yargıdan belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adli yargı kökenli atayacağı isimler arasında mevcut HSK’nın “Mehmet ağabeyi” olan Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın bu dönemde de atanacak isimler arasında olduğu belirtiliyor. Fanatik Beşiktaşlı olan Yılmaz’ın eğer atanmazsa TFF Başkanı Nihat Özdemir’e de yakınlığı nedeniyle

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanı olarak görev alacağı yargı kulislerinde konuşulduğunu duyurmuştuk. Bir diğer önemli isim ise mevcut birinci daire üyesi Mehmet Akif Ekinci’ydi.  Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Akif Ekinci, İsrail Devleti’ne karşı yürütülen Mavi Marmara soruşturması ve FETÖ ile mücadelede öne çıkan isimler arasında yer almıştı. Ekinci’nin bu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından HSK üyeliğine atayacağı isimlerden olduğu son bilgilere göre kesinleşti. Erdoğan’ın idari yargı kökenli atayacağı ismin ise HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç olduğu belirtiliyor. HSK’nın hafızası konumunda yer alan Halil Koç, FETÖ ile mücadeleyi kararlılıkla yerine getirerek tüm kesimlere aynı mesafede duran HSK’nın önemli isimleri arasında yer alıyor. Halen HSK 1. Daire Başkanlığı yapan Halil Koç’un da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmasına artık kesin gözüyle bakılıyor.

4 İSİM ARASINDA STRATEJİK DEĞİŞİMLER

SONTV’nin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı isimlerle ilgili 3 yeni isim daha kulislerde konuşuluyor. O isimlerden birinin İdari yargı kökenli Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, diğerinin HSK Genel Sekreteri Seyfi Han ve Trabzon Bölge Adliyesi Başkanı İbrahim Kolcu olduğu belirtiliyor.

Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim Kolcu

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural Balcı’nın da yoğun kulis çalışmaları yaptığı ve Başkan Erdoğan’ın seçeceği ilk derecede yer almak için Adalet Bakanlığı ve yargı bürokrasisinde çalışmalarını hızlandırdığı ifade ediliyor. Ayrıca İstanbul’dan önemli iki ismin de ilk dereceye girmek için yoğun kulis çalışmaları yaptığı öğrenildi.

Hükümlülerden Sağlık Çalışanlarına 541 Bin Tıbbi Malzeme Desteği

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural Balcı

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin’in ismi daha önce Adalet Bakan yardımcılığı için geçmişti. Çekin, bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı Sözcülüğünü de yürütüyor.

HSK GENEL SEKTERLİĞİNDE DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanlığı’nın atayacağı Seyfi Han, Ertuğrul Çekin ve İbrahim Kolcu’nun adı kulislerde konuşulurken, HSK Genel Sekreteri Seyfi Han’ın atanması durumunda boşalacak önemli koltuğa da Ertuğrul Çekin’in geleceği belirtiliyor. Çekin’in Genel Sekreterlik koltuğuna oturduktan sonra da önemli değişikler yapacağı, 5 genel sekreter yardımcısının tamamını değiştireceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. SON TV’nin edindiği bir başka kulis bilgisi ise yeni HSK’nin seçilmesiyle yapılacak olan Genel Kurulda Teftiş Kurulu Başkanı ve yardımcılarının da değişmesi bekleniyor.