SON TV

HSK üyeliği seçimlerinden flaş kulisler! SON TV flaş kulisleri ilk kez açıklıyor

HSK üyeliği seçimlerinden flaş kulisler! SON TV flaş kulisleri ilk kez açıklıyor

TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSK) seçilecek yedi üyelik için adaylık başvuruları 22 Nisan’da sona ermişti. Cumhur ittifakının, HSK’ya üye seçimi için komisyon ve Genel Kurul’da gereken oyu bulabilmek için kura yerine siyasi uzlaşma yolunu izlediği öğrenildi.

Anayasa ve Adalet komisyonları üyeleri, HSK üyeliği adaylarının seçimi için yarın 11.30’da Bekir Bozdağ ve Yılmaz Tunç başkanlığında Mecliste toplanacak. Yargı camiası kulisleri ise hareketli. İşte SON TV’nin ulaştığı flaş kulisler.

Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle, akademisyen ve avukatlar arasından HSK üyesi olmak isteyenlerin TBMM Başkanlığı’na başvuru süresi 22 Nisan’da sona erdi. HSK üye adaylığı için TBMM’ye Yargıtay’dan 51, Danıştay’dan 10, Avukatlardan 43, Öğretim üyelerinden de 14 ismin arasında bulunduğu 118 isim başvuru yaptı.

İLK TOPLANTI YARIN

Karma Komisyon’da belirlenecek 21 isim arasından 7’si TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Bekir Bozdağ’ın başkanlık ettiği Anayasa ile Yılmaz Tunç’un başkanı olduğu Adalet komisyonlarından oluşan Karma Komisyon’da önce aday belirlemek için seçim yapılacak. Bir adayın seçilebilmesi için ilk turda en az 35, ikinci turda ise en az 31 oy alması gerekiyor. Aksi halde en çok oy alan adaylar arasında kura çekilecek. 52 üyenin yer alacağı Karma Komisyonu’nda AK Parti ve MHP’nin üye sayısı ise 30. Aday belirlemek için muhalefetin uzlaşma gerekiyor.

FLAŞ KULİSLER

Komisyonların toplantı hazırlığı dönemde kulislerde konuşulan bomba kulislere SON TV ulaştı. HSK üyeliği için muhalefetin Yargıtay’dan aday göstermek istediği sosyal demokrat olarak bilinen Sebahattin Öztemiz için CHP’li Adana ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanları’nın kulis yaptığını duyurmuştuk. Kritik haftaya girerken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da Öztemiz’in adaylığı konusunda yoğun kulis çalışması yaptığı öğrenildi.

Sebahattin Öztemiz

SON TV’ye gelen bilgilere göre, muhalefet kanadının adayları arasında Yargıtay üyesi Ömür Topaç ve Sabahattin Öztemiz arasında yarış sürerken, Abbas Özden ile Ali Nevzat Açıkgöz’ün adaylık ihtimallerinin zayıfladığı öğrenildi. Ömür Topaç’a ise desteğin direk CHP Genel Merkezi’nden geldiği, Topaç’ın en büyük destekçisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu belirtildi. Ömür Topaç ismine aynı zamanda İYİ Genel Başkanı Meral Akşener’in de sıcak baktığı öğrenildi.

CHP İLE İYİ PARTİ SÜRECİ BLOK OLARAK YÜRÜTÜYOR

CHP ile İYİ Parti’nin blok olarak hareket ettiği belirtilerken siyasi uzlaşma görüşmelerini, AK Parti’den Mustafa Elitaş, CHP’den Engin Altay, İyi Parti’den ise Genel Sekreter Uğur Poyraz’ın yürüttüğü öğrenildi. İyi Parti’nin HSK üyeliği listesinde ise halen Danıştay üyesi Gürsel Özkan ile Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Özşahin’in güncelliğini koruduğu öğrenildi.

BÜYÜK MÜCADELEDE YARGITAY’DA

En çok aday başvurusu olan Yargıtay’da büyük mücadele var. Bu mücadele, tüm siyasi partilerin kendi içinde kıran kırana devam ediyor. 51 yargıcın adaylık başvurusu yaptığı Yargıtay’dan bilindiği gibi 3 kişi HSK üyeliğine seçilecek. Ancak siyasi uzlaşmanın da masada olduğu süreçte, Yargıtay’da büyük bir sıkışıklık yaşanıyor.

Yargıtay’ı 3 farklı boyutta ele alacak olursak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

1- Cumhur İttifakı’nın muhafazakar kesimi:

Cumhur ittifakının muhafazakar bölümündeki adaylar arasında Bilgin Başaran ve Ergun Şahin ismi ise ön plana çıkıyor. Şahin, Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı ve 15 Temmuz döneminde FETÖ ile mücadelede gösterdiği üstün başarılarıyla Adalet Bakanlığı’nın da desteğini alan isimlerden. Bu adayları takip eden isimler olan ve Adalet Bakanlığı nezdinde de desteği olan isimlerden birisi de eski Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcısı, ceza işlerinden sorumlu Ömer Faruk Aydıner. 15 Temmuz’da İstanbul’da havalimanın ele geçirilmesi ve Hava Harp Okulundaki darbe soruşturmalarını başarılı bir şekilde yöneten Ömer Faruk Aydıner’in tek başına aday olduğu, hiçbir grupla hareket etmediği öğrenildi. Yine Cumhur ittifakı kanadından aday olan Bilgin Başaran ise eski HSK Genel sekreterliği yapması nedeniyle ön plana çıkan isimlerden. Başaran’ı Yargıtay’da birçok yargıç HSK üyeliği konusunda destekliyor.


Ömer Faruk Aydıner

2-Cumhur İttifakı’nın Milliyetçi-muhafazakar kesimi:

Cumhur ittifakının muhafazakar-milliyetçi adayları arasında ise 3 önemli isim yer alıyor. Bu isimler Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyesi Şerafettin Saka, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanvekili Hakan Yüksel ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi İsa Çelik. FETÖ ile mücadelede ön plana çıkan bu üç isim arasında bayrak yarışı sürüyor. 3 isminde yargı camiasında sevilen isimler olduğu, geçtiğimiz aylarda İsa Çelik’in Anayasa Mahkemesi üyeliğinden eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan adına adaylıktan feragat ettiği de biliniyor.


Şerafettin Saka

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Hakan Yüksel ise FETÖ ile mücadelede milat sayılan ankesör soruşturmalarının suç delili sayılarak Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde onaylanan kararı kaleme alan isim olarak biliniyor.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyesi Şerafettin Saka da FETÖ konusunda ses getiren işlere imza atan isimlerden. İstanbul 2. Ceza Daire Başkanıyken FETÖ ile ilgili verdiği kararlar büyük ses getiren Saka, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi 18 yaşındaki oğlu ile Kartal Anadolu Adliyesi’ne giderek adliyeyi FETÖ üyesi askerlere savunmak için canını siper eden isimler arasında yer aldı.

3-Muhalefet cephesi :

Yargıtay’da muhalefet cephesinde detaylarını paylaştığımız şekilde, büyük yarış Yargıtay üyesi Ömür Topaç ile Sabahattin Öztemiz arasında sürüyor. İyi Parti’nin ise Danıştay ve öğretim üyesi alanında adaylar göstermesi nedeniyle Yargıtay’da öne çıkmış herhangi bir ismi bulunmuyor.

DANIŞTAY KANADI

Danıştay’dan son gelen bilgilere göre Cumhur İttifakı’nın Danıştay’dan aday göstereceği Lütfiye Akbulut ile Musa Heybet ismi ön plana çıksa da, siyasi uzlaşı olduğu durumunda Danıştay’dan gelecek üyenin İyi Parti’nin adayı Gürsel Özkan olduğu konuşuluyor. 7 HSK üyesinde kanun gereği Danıştay’dan gelecek tek isim ikinci Dairede görev alıyor. Anlaşma olduğu takdirde Özkan’ın da bu dairede görev yapması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN ATAYACAĞI KRİTİK 4 İSİM

SON TV’nin ulaştığı son kulis bilgilerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçeceği 4 isimdeki değişiklikler gündemde. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek 4 üye ilk derecedeki Hakimler ve Savcılar arasından olacak. 4 üyeden 1’i İdari yargı kökenli, 3’ü ise adli yargıdan belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adli yargı kökenli atayacağı isimler arasında mevcut HSK’nın “Mehmet ağabeyi” olan Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın bu dönemde de atanacak isimler arasında olduğu belirtiliyor. Fanatik Beşiktaşlı olan Yılmaz’ın eğer atanmazsa TFF Başkanı Nihat Özdemir’e de yakınlığı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Başkanı olarak görev alacağı yargı külislerinde konuşuluyor. Bir diğer önemli isim ise mevcut birinci daire üyesi Mehmet Akif Ekinci. Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Akif Ekinci, Mavi Marmara katliamına karşı yürütülen soruşturma ve FETÖ ile mücadelede öne çıkan isimler arasında yer almıştı. Ekinci’nin bu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından HSK üyeliğine atanacak isimlerden olduğu belirtiliyor. Erdoğan’ın idari yargı kökenli atayacağı ismin ise 2011 yılından bu yana HSK Birinci Daire Üyesi ve Daire Başkanlığını 10 yıldır yürüten Halil Koç olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. SONTV’nin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı isimlerle ilgili iki yeni isim daha kulislerde konuşuluyor. O isimlerden birinin İdari yargı kökenli Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin ile HSK Genel Sekreteri Seyfi Han’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atayacağı isimler arasında olduğu belirtiliyor.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin’in ismi daha önce Adalet Bakan yardımcılığı için geçmişti. Çekin, bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı Sözcülüğünü de yürütüyor. İdari yargı kökenli Çekin’in tercih edilmesi durumunda yine İdari yargıdan olan Halil Koç’un teknik olarak seçilemeyeceği bilgisi kulislerde dolaşıyor. Çekin’in Adalet Bakanlığı’nda yaptığı başarlı çalışmalarla göz doldurduğu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından da takdir edilen isimlerden olduğu öğrenildi. Çekin, Cumhurbaşkanı tarafından HSK üyeliğine seçilirse İdari yargı kökenli olması nedeniyle direk HSK Birinci Daire doğal üyesi oluyor.

Ertuğrul Çekin

Yine Cumhurbaşkanı tarafından seçilmesi beklenen verdiği kararlarla dikkat çeken HSK Genel Sekreteri Seyfi Han’ın ise HSK kararnamelerini hazırlayan mutfağın başında bulunuyor. Han, Adalet Bakanlığı ile yürüttüğü stratejik çalışmalarla da yargı camiasında takdir ediliyor.

DAİRE BAŞKANLIĞI İÇİN HAMİT KOCABEY İSMİ ÖN PLANDA

HSK üye adaylığı için başvuran 43 avukat arasındaki en güçlü isim ise uzun yıllar Milliyetçi Hareket Partisi ile Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin avukatlığını yapan avukat Hamit Kocabey olarak öne çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından takdirle karşılanan isimler arasında yer alan Kocabey’in avukat adaylar arasında en güçlü isim olduğu belirtilerek seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. MHP kulislerinde Hamit Kocabey’in yeni HSK sürecinde tecrübesi ve bilgisiyle Daire Başkanı olarak görev alması bekleniyor. Kocabey, HSK üyeleri arasında da FETÖ ihraçlarında en keskin isimlerden olarak ön plana çıkıyor. Aday olan öğretim üyeleri arasında seçilebilecek isimlerden birinin de Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Altunkaya olduğu SON TV’nin edindiği kulis bilgileri arasında yer alıyor.

Hamit Kocabey