SON TV

HSK seçimlerinde siyasi uzlaşma masada! Son TV açıklıyor

HSK seçimlerinde siyasi uzlaşma masada! Son TV açıklıyor

Anayasa gereği seçim süreci resmen başlayan Hakimler ve Savcılar Kurulu üye seçimleriyle ilgili bomba kulislere SON TV ulaştı. Şu an için HSK seçimlerinde en önemli gündem maddesi siyasi uzlaşının nasıl olacağı…

Bu konuda edinilen bilgilere göre 2023 seçimlerine gidilen yolda, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de destek verdiği Yargı’da reform adımları kapsamında TBMM’de seçilecek 7 üye için siyasi uzlaşma sağlanması bekleniyor. Muhalefet cephesinden İyi Parti’nin CHP adına da ön ayak olduğu karşılıklı görüşmelerde HSK için 3 üye istendi. Cumhur ittifakı ise üye sayısının ikiyi aşmaması gerektiği düşüncesini iletti.

SON TV uzlaşı olduğu durumunda muhalefetin aday göstermek istediği HSK üye adaylarının isimlerine de ulaştı. İşte gündeme bomba gibi düşecek kulisler.

Anayasa gereği Hakimler Savcılar Kuruluna (HSK) üye seçimi süreci başladı. Kurulun 7 üyesini de TBMM belirleyecek. Üyelik için başvurular yapılırken seçim sürecinin nasıl olacağı, aday listelerinin nasıl belirleneceğine ilişkin siyasi partiler hem kendi içlerinde hem de diğer siyasi partilerle temasa geçti. Haziran’da görev başlayacak yeni HSK üyeleriyle ilgili yeni kulis bilgilerine SON TV ulaştı.

BAŞKAN ERDOĞAN 4 ÜYE ATAYACAK

HSK’nın yeni üyelerini belirleme süreci 7 Nisan’da başladı. HSK’ya Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk derece adli ve idari yargıdan 4 üye seçilecek. TBMM, Yargıtay üyeleri arasından 3, Danıştay üyeleri arasından 1, hakimlik mesleğine alınmasına engel hali olmayan, yükseköğretim kurumlarının hukuk dalında görev yapan öğretim üyeleri ile meslekte fiilen 15 yılını doldurmuş, 65 yaşını aşmamış avukatlar arasından 3 üye seçecek.

Erdoğan çok sayıda ismi görevden aldı, yeni atamalar yaptı | soL Haber Portalı

REKOR BAŞVURU! 118 İSİM BAŞVURDU

HSK adaylığı için TBMM’ye Yargıtay’dan 51, Danıştay’dan 10, Avukatlardan 43, Öğretim üyelerinden de 14 ismin aralarında bulunduğu 118 isim başvuru yaptı. SON TV, HSK üye başvurusu yapan listeyi daha önce kamuoyuna duyurmuştu…

O LİSTE İÇİN TIKLAYIN

SİYASİ UZLAŞI NASIL OLACAK ?

Ne AK Parti ve MHP, ne de muhalefetin tek başına Meclis Adalet Karma Komisyonu ve Genel Kurul’da HSK üyelerini belirleyecek sayısal çoğunluğu bulunmuyor. Çoğunluk sağlanamaması halinde ise ilk oylamada 5’de 3, ikinci oylamada 3’de 2 çoğunluk sağlanamaması halinde en çok oy alan 3 aday genel kurulda kuraya kalıyor. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre, HSK üyelerinin kura ile belirlenmesi olasılığının zor olduğu belirtilirken partiler arasında uzlaşma sağlanması bu aşamada ön plana çıkıyor.

SON TV’nin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin siyasi uzlaşı yapılması konusunda mutabık kaldığı belirtiliyor. Bu kapsamda, 2023 seçimleri öncesinde her türlü gruplaşmanın ötesinde, çok seslilik, çoğulculuk, geniş tabanlı bir HSK olması için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli’nin Yargı’da reform adımları kapsamında “siyasi uzlaşma” fikir birliğinde olduğu öğrenildi.

Devlet Bahçeli'nin sağlık durumu nasıl? - Son dakika haberleri

UZLAŞMA SAYISI KAÇ OLACAK ?

Görüşmelere ön ayak olan İyi Parti adına Genel Sekreter avukat Uğur Poyraz’ın yürüttüğü görüşmelerde TBMM’de seçilecek 7 üyeden 3’ünü istedi. Muhalefet kendi içinde de CHP’den 1, İyi Parti’den 2 aday belirledi. Cumhur ittifakı ise 3 aday yerine 2 aday üzerinde görüşmelerin sürmesi gerektiğini belirtti. Bilindiği gibi HSK mevcut üyeleri arasında MHP kökenli iki üye bulunuyor.

Muhalefete de bu yönde iki üyenin teklif edildiği, pazarlıkların bu anlamda devam ettiği belirtiliyor. Genel anlamda AK Parti, MHP, İYİ Parti ve  CHP’nin kura yerine adaylarını kendileri belirleme konusunda mutabık kaldıkları, görüşmelerin de bu yönde olumlu olarak sürdüğü öğrenildi.

İSTENİLEN ADAYLAR KİM ?  

HSK üyeliği için muhalefetin Yargıtay’dan aday göstermek istediği sosyal demokrat olarak bilinen ismin Sebahattin Öztemiz olduğu, CHP’li Adana ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanları’nın Öztemiz için Ankara’ya gelerek yoğun kulis yaptığı öğrenildi. Yine sosyal demokrat isimlerden eski HSK üyelerinden Yargıtay üyesi Ömür Topaç’ın da kendisi gibi Tunceli’li olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla adaylık için görüşmeler yürüttüğü öğrenildi.

Sebahattin Öztemiz

İyi Parti’nin göstereceği adaylar arasında ise Yargıtay’dan Hulusi Akdere’nin adı geçse de HSK üyeliği için İyi Parti’nin istediği ismin Danıştay üyesi Gürsel Özkan olduğu, diğer ismin ise avukat-öğretim üyeleri alanından aday olan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Şahin olduğu öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI’NIN ATAMASI BEKLENEN İSİMLER!

Edinilen bomba kulis bilgilerden en önemlisi tartışmasız yargı camiasının büyük merakla beklediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçeceği 4 isim. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek 4 üye ilk derecedeki Hakimler ve Savcılar arasından olacak. 4 üyeden 1’i İdari yargı kökenli, 3’ü ise adli yargıdan belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adli yargı kökenli atayacağı isimlerden ikisinin mevcut HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ile mevcut birinci daire üyesi Mehmet Akif Ekinci olacağı konuşulan kulisler arasında yer alıyor.

HSK Başkanı'ndan atama açıklaması - Son dakika haberleri

Mehmet Yılmaz

HSK üyesi Mehmet Akif Ekinci babasını kaybetti | SON TV

Mehmet Akif Ekinci

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Akif Ekinci, İsrail Devleti’ne karşı yürütülen Mavi Marmara soruşturması ve FETÖ ile mücadelede öne çıkan isimler arasında yer almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın idari yargı kökenli atayacağı ismin ise 2011 yılından bu yana HSK Birinci Daire Üyesi ve Daire Başkanlığını 10 yıldır yürüten Halil Koç olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

HSK Başkanı'nın acı günü | SON TV

Halil Koç

Ancak SON.TV’nin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı isimlerle ilgili iki sürpriz isim daha ortaya çıktı. İdari yargı kökenli Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin ile HSK Genel Sekreteri Seyfi Han’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atayacağı isimler arasında konuşulduğu öğrenildi.

Seyfi HAN (@seyfi_han) | Twitter

Seyfi Han

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin’in ismi daha önce Adalet Bakan yardımcılığı için geçmişti. Çekin, bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın yanı sıra Adalet Bakanlığı Sözcülüğünü de yürütüyor. İdari yargı kökenli Çekin’in tercih edilmesi durumunda yine İdari yargıdan olan Halil Koç teknik olarak seçilemeyeceği bilgisi kulislerde yer alıyor.

289 fiili darbe davasının 271'i karara bağlandı - Son dakika haberleri

Ertuğrul Çekin

DANIŞTAY’DA ÖN PLANA ÇIKAN İSİM

Danıştay kanadında ise önemli bilgiler yer aldı. Cumhur İttifakı’nın Danıştay’dan aday göstereceği isimler arasında, Lütfiye Akbulut, Musa Heybet ve Aysel Demirel bulunuyor. Şu an Danıştay’dan gelen mevcut HSK üyesi Cafer Ergen’in yanı sıra kulislerde en güçlü olarak Lütfiye Akbulut ismi geçiyor. Akbulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Hukuk Müşavirliğinden Danıştay üyeliğine seçilmişti. Akbulut’un görev yaptığı Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. O kararda Lütfiye Akbulut’un imzası da bulunuyor.

KADIN ÜYE OLARAK AKBULUT ÖN PLANA ÇIKIYOR

Danıştay üyesi Lütfiye Akbulut’un HSK üyeliğine aday gösterilmesinin arkasında en büyük etkenlerden biri de mevcut HSK üyesi Songül Yazar’ın adaylık başvurusu yapmaması oldu. HSK’daki başarılı çalışmalarıyla göz dolduran Songül Yazar, ailesi ve çocukları İstanbul’da yaşadığı için aile birliği çerçevesinde kendi isteğiyle aday olmadı. Bu nedenle HSK üyeleri arasında kadın üyenin bulunması İhtimali göz önünde bulundurularak Lütfiye Akbulut ismi güçlü olarak ön planda duruyor.

YARGITAY’DA KULİSLER HAREKETLİ

En çok aday başvurusu olan Yargıtay’da ise Cumhur İttifakı’nın muhafazakar kanadında, Bilgin Başaran, Ergun Şahin, Faruk Şener, Ömer Faruk Aydıner, Fuzuli Aydoğdu, Yusuf Kuzu, Yüksel Kocaman ve Yaşar Şimşek’in adı da ön plana çıkıyor. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’ya yakınlığı ile bilinen Anayasa Mahkemesi üyeliğinden feragat eden Yusuf Kuzu, HSK üyeliği için güçlü isimler arasında bulunuyor.

Fuzuli Aydoğdu kimdir? Savcı Fuzuli Aydoğdu hangi görevlerde bulundu?

Fuzuli Aydoğdu

Yargıtay’da Cumhur İttifakının Milliyetçi-muhafazakar kanadında yer alan en güçlü adaylar ise Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyeleri Şerafettin Saka ve Hakan Yüksel ile Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi İsa Çelik. Yargı dünyasında bu 3 ismin ortak özelliği Fetullahçı Terör Örgütü’ne karşı gösterdikleri yoğun mücadele olarak gösteriliyor.

Şerafettin Saka'ya özel görev!

Şerafettin Saka

YARGITAY DA ADAYLIK YARIŞI

Muhalefet kanadının adayları arasında Yargıtay’da kıran kırana yarış sürüyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemşerisi Yargıtay üyesi Ömür Topaç ile Sabahattin Öztemiz adaylık yarışının devam ettiği, bu isimleri Abbas Özden ile Ali Nevzat Açıkgöz’ün takip ettiği öğrenildi.

AVUKATLAR ARASINDA EN GÜÇLÜ ADAY KOCABEY

43 avukat arasında en güçlü isim ise uzun yıllar Milliyetçi Hareket Partisi ile Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin avukatlığını yapan avukat Hamit Kocabey. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından takdirle karşılanan isimler arasında yer alan Kocabey avukat adaylar arasında en güçlü isim olarak gösteriliyor. Mevcut HSK 2. Daire üyelerinden Alp Aslan’ın aday başvurusu yapmaması üzerine yine MHP’’ye yakınlığıyla biline Aday öğretim üyeleri arasındaki Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Altunkaya’nın da HSK üyeliği için ismi kulislerde dönüyor.

Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey, HSK üyeliği için başvurusunu yaptı – Haberler – Hukuk Haberleri – Kararara Haber – Güncel Hukuk Haberleri

Hamit Kocabey

HSK adaylığı için TBMM’ye başvuran isimleri ilk olarak SON TV kamuoyuna duyurmuştu.

O LİSTE İÇİN TIKLAYIN