SON TV

HSK üyesi Hamit Kocabey istifa etti! İstifada flaş detaylar!

HSK üyesi Hamit Kocabey istifa etti! İstifada flaş detaylar!

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifa ettiği öğrenildi.

2017’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından HSK üyeliğine seçilen ve başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Hamit Kocabey, 26 Mayıs 2021 tarihinde ikinci kez bu göreve seçildi.

SON.TV’nin edindiği özel bilgiye göre, Hamit Kocabey’in sabah saatlerinde MHP Genel Merkezine gittiği, burada üst düzey görüşmelerde bulunduğu, daha sonra HSK’ya geri döndüğü öğrenildi.

Kocabey’in ilerleyen saatlerde HSK’dan yeniden çıkarak bu kez Adalet Bakanlığı’na gittiği, burada da bizzat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşerek istifa dilekçesini elden teslim ettiği öğrenildi.

Kurul üyelerinin istifadan vazgeçirmek üzere ısrar ettiği Kocabey’in geri adım atmadığı öğrenildi. Kocabey’in istifası HSK’da şok etkisine neden oldu. Kocabey, yakın çevresine “İstifam kendi kararımdır” dedi. 

Kurulda ve yargı dünyasında Kocabey’in istifası büyük üzüntüye sebep oldu. 

HAMİT KOCABEY KİMDİR?

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 6 Mayıs 1961’de Malatya Akçadağ’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktorasını yaptı. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden istifa etti, aynı yıl Kocabey Hukuk Bürosu’nu kurarak Serbest Avukatlığa başladı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyo’nun, Türk Enerji Sendikası’nın, Türk Diyanet Vakıf Sendikası’nın, Türk Ulaşım Sendikası’nın danışmanlığı ve avukatlığını yaptı. Ayrıca birçok şirket ve kuruluşun danışmanlığını ve avukatlığını yaptı.

16 Mayıs 2017 yılında Avukat/Öğretim üyeliği kontenjanından TBMM tarafından HSK üyeliğine seçildi, 26 Mayıs 2021 tarihinde HSK üyeliğine ikinci kez seçildi.