SON TV

HSK Yaz Kararnamesi gecikti, heyecan dorukta! İşte son dakika gelişmeleri…

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2020 Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi ile ilgili son dakika gelişmeleri…

HSK Yaz Kararnamesi gecikti, heyecan dorukta! İşte son dakika gelişmeleri…

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından hazırlanan 2020 Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sebebiyle aksamalar yaşandı ve yargıda tüm işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından yapılan toplantılar ve istişareler sonucu 15 Haziran’a kadar durduruldu.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Tam anlamıyla ise 15 Haziran’da başladı.

Yargısal faaliyetlerin ertelenmesi Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi’nin de tehir edilmesine sebep oldu. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurdu. 15 Haziran’a kadar yayınlanacağını belirtti.

Ancak dün HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç attığı bir tweet ile kararnamenin belirtilen günde yayınlanmayacağını kaydetti. Şimdi ise, 21 bin kişilik yargı teşkilatında kararnamenin ne zaman yayınlanacağı en çok merak edilen konu…

KARARNAME NEDEN GECİKTİ?

4 bin kişiyi kapsayacağı ve yaklaşık 150 ünvanlının yer alacağı öğrenilen kararname ile ilgili HSK Birinci Daire çalışmalarını sürdürüyor. HSK kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Kurul bazı il başsavcıları ile ünvanlı görevlerin dağılımı konusunda uzun uzadıya istişareler gerçekleştiriyor. Bu durumda kararnamenin gecikmesine sebep oluyor. Çalışmaların bir süre daha sürebileceği belirtiliyor.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kaynaklara göre, kararnamenin ne zaman yayınlanacağına ilişkin ise net tarih yok… Bilindiği gibi, Kararname üzerinde titizlikle çalışan HSK, verdiği süreyi iki kez tehir etti. Fakat bu Birinci Daire heyetinin son kararnamesi olacak çalışmanın Cuma gününe kadar sonuçlanması bekleniyor.

 

HSK BİRİNCİ DAİRE BAŞKANI HALİL KOÇ

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HAMİT KOCABEY

                                                                                           

                                                                                                                       HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ MEHMET AKİF EKİNCİ

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ CENGİZ ÖNER

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN

HSK BİRİNCİ DAİRE ÜYESİ YAŞAR ŞİMŞEK