SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş kulisler

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK)’nun hazırlık yaptığı Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş kulisler ortaya çıktı.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş kulisler

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi yargı camiasınca merakla bekleniyor. HSK’ca daha önce açıklanan prensip kararların göre, Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Fakat Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sebebiyle yargıda işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından da 15 Haziran’a kadar durduruldu.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Yargısal faaliyetler tam anlamıyla 15 Haziran’da başlayacak.

Gözler yargı camiasında beklenen ve HSK Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi’ne çevrildi. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurdu. Kararnamenin 15 Haziran’a kadar çıkacağı kaydedildi.

SON GELİŞMELER

HSK Genel Sekreterliği Kararname Bürosu da kararname taslağını tamamladı. Taslak üzerinde 1. Daire çalışmalara başladı. HSK 1. Daire bugün beşinci, dördüncü ve üçüncü bölgelerin tayinlerini kararlaştırdı.

Yarın ise ikinci bölge ve Bölge Adliye Mahkemeleri’nin tayinleri görüşülecek. Çarşamba günü ise birinci bölge ve ünvanlı görevler karara bağlanacak. İl Başsavcılıklarına yönelik son kararlar da Çarşamba günü verilecek. Cuma günü ise çok büyük bir sürpriz olmazsa kararnamenin açıklanması bekleniyor.

KULİSLER…

Yargı kulislerinde ise hareketlilik devam ediyor. Çok sayıda ilin başsavcısının görev yerlerinin değişeceği konuşuluyor. SON.TV’nin edindiği bilgilere göre; Bolu, Konya ,Sakarya, Antalya, Mardin, Nevşehir, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli, Kocaeli, Şanlıurfa, Aydın ve Kayseri Başsavcılarının kararname kapsamına alındıkları kaydediliyor. Fetullahçı Terör örgütüne yönelik başarılı operasyonların altına imza atan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz’ın da ilginç bir şekilde kararname kapsamında değerlendirilmek istendiği kulislere yansıdı.

Kararname ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinde görevli bazı başkanların İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi bünyesine kaydırılacağı öğrenildi. Bu isimlerin yetki kararnamesi ile Ceza Daire Başkanı olacakları belirtiliyor. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Çakar’ın İstanbul’da bir ilçe adliyesi başsavcı vekilliğine getirilmesinin gündemde olduğu ancak kurulun bu isim ile ilgili henüz karar vermediği kaydedildi. Aynı adliyeden İstanbul 9. Ağır Ceza Başkanı Davut Varlı’nın Bölge Adliyesi Mahkemesi Ceza Daire Başkanlığı’na atanması bekleniyor. Yine kulislerde, Osman Kavala davasında skandal şekilde beraat kararı veren ve HSK tarafından hakkında soruşturma yürütülen İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Galip Perk’in mevcut görevinden alınıp il dışında görevlendirileceği konuşuluyor.