SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili son dakika bilgisi!

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili son dakika bilgisi!

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) yayınlanması beklenen Adli ve İdari Yargı 2021 Yaz Kararnamesi’nin yayınlanacağı tarih ile ilgili flaş gelişmeleri SON TV duyurmuştu.

Daha önce HSK tarafından açıklanan Adli Yargı 2021 Yılı Ana Kararname Takvimi’nde de Yaz Kararnamesi’nin 21 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanması planlanmıştı. HSK’dan ise bu plana uyulacağı yönünde bilgiler sızmıştı.

SON TV’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, yarın yani 21 Mayıs 2021 Cuma günü açıklanması beklenen Yaz Kararnamesi önümüzdeki haftaya kaldı.

Kararnamenin önümüzdeki hafta Salı günü (25 Mayıs 2021) yayınlanabileceği ifade ediliyor.

Yargı kaynaklarının bildirdiğine göre, HSK’nın yoğun seçim gündemi nedeniyle kararname tamamlanamadı. 

KARARNAMEDE 2 BİN ADLİ, 500 İDARİ HAKİM VE SAVCI YER ALACAK

Öte yandan Yargı teşkilatının heyecanla beklediği Yaz Kararnamesine ilişkin ilk bilgiler sızdı. SON TV’nin ulaştığı bilgilere göre, kararname kapsamında 2 bine yakın adli hakim savcı, 500’e yakın idari hakim yer alacak.

Kararname çerçevesinde, ünvanlı makamlarında değişikliği olacağı öğrenilirken çeşitli şehirlerde il başsavcıları ve bölge adliye mahkemeleri başsavcılarının da değişeceği bilgisi alındı.

HSK’nın bu yıl, daha önce açıklanan Adli Yargı 2021 Yılı Ana Kararname Takvimi’ne sadık kalmayı planladığı belirtiliyor.