SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili son kulisler

Hakimler Savcılar Kurulu tarafından hazırlıkları devam eden ve tüm yargı camiasınca merakla beklenen Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi ile ilgili son kulisler ortaya çıktı.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili son kulisler

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi yargı camiasınca merakla bekleniyor. HSK’ca daha önce açıklanan prensip kararların göre, Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Fakat Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sebebiyle yargıda işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından da 15 Haziran’a kadar durduruldu.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Yargısal faaliyetler tam anlamıyla 15 Haziran’da başlayacak.

21 BİN KİŞİNİN GÖZÜ BU KARARNAMEDE

20 bini mensubu bulunan yargı camiasında bütün gözler, HSK Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesinde. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurmuştu. HSK kaynaklarından alınan son kulislere göre kararnamenin 12 Haziran Cuma günü geç saatlerde çıkması bekleniyor. Planlananın dışında bir gelişme olması durumunda 15 Haziran Pazartesi günü kararnamenin yayınlanması kesin gözüyle bakılıyor.

HSK Genel Sekreterliği Kararname Bürosu da genel kararname taslağını tamamladı. Taslak üzerinde 1. Daire başkan ve üyeleri detaylı çalışmalara Pazartesi günüden itibaren başladı. HSK 1. Daire Pazartesi günü beşinci, dördüncü ve üçüncü bölgelerin tayinlerini kararlaştırdı. Salı günü ise ikinci bölge ve Bölge Adliye Mahkemelerinin tayinleri kararlaştırıldı. Bugün ise birinci bölge ve ünvanlı görevlerin bir bölümünün taksimi yapıldı.

PERŞEMBE 10.00’DA

Ancak bugün 18.00’e kadar devam eden kurul toplantısı, iş yoğunluğu sebebiyle yarına ertelendi. Perşembe günü (yarın) saat 10.00’da yeniden başlayacak 1. Daire toplantısında İl başsavcılıkları ve ünvanlı görevlere ilişkin son kararların verileceği kaydedildi.

Kararnamenin adli yargıdan 4 bin hakim ve savcı, idari yargıdan ise 250 (55’i vergi hakimi) hakimi kapsadığı edinilen bilgiler arasında.

Yargı kulislerinde ise hareketlilik tam gaz devam ediyor. SON.TV’nin kulislerde; Bolu, Niğde, Konya, Sakarya, Antalya, Şırnak, Nevşehir, Şanlıurfa, Aydın, Manisa, Zonguldak, Kahramanmaraş, ve Kayseri il başsavcılarının kararname kapsamına alındıkları iddia edildi.

AĞIR CEZALAR’DAN İSTİNAFA

Kararname ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinde görevli bazı başkanların İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) bünyesine kaydırılacağı öğrenildi. Kararname ile İstanbul ve Bakırköy Adliyelerine yeni başsavcı vekilleri görevlendirilebileceği konuşuluyor. Bakırköy Adliyesi’nde 6 Başsavcı vekili bulunduğu 2 ya da 3 takviye yapılacağı belirtildi. İstanbul Adliyesi’nde de 2 Başsavcı vekili takviyesi olabileceği belirtiliyor. İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın ise vekil talebinin olmadığı kaydediliyor.

BÜYÜK ADLİYELERE TAKVİYE

Ayrıca Eylül ayında Asliye Ceza Mahkemeleri’ndeki duruşmalara savcıların katılmaya başlayacak olmaları nedeniyle HSK’nın İstanbul, Ankara ve İzmir Adliyelerine 30 yakın savcı takviyesi yapması bekleniyor. Diğer taraftan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da 30 civarı Cumhuriyet Savcısı’nın atanacağı kulislerde konuşuluyor.

DİĞER HSK YAZ KARARNAMESİ KULİS HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN!

HSK Yaz Kararnamesi’nde flaş kulisler!

ETİKETLER: