SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi ve kulisler

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayınlanması beklenen Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi ve kulislere ulaşıldı.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi ve kulisler

Tüm yargı camiasınca merakla beklenen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi ve kulislere ulaşıldı.

Yargı kulislerinde her an yayınlanması beklenen ve 3 bin 400 yargı mensubunu kapsayacağı konuşulan Yaz Kararnamesi’nin yarın yani 31 Mayıs 2019 günü ilan edileceği öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi Halil Koç başkanlığında toplanarak Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak üzerindeki çalışmalarını son aşamaya getirdi. HSK Birinci Daire üyelerinin bugün Cumhurbaşkanlığı’nca düzenlenen bir programa katılmaları sebebiyle kararnamenin yarına sarktığı öğrenildi.

İZMİR BAŞSAVCISI KİM OLACAK?

Kararname ile ilgili yeni kulis bilgilerine de ulaşıldı. En çok merak edilen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı için Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz’ın adı geçiyordu. Bu koltuk için adı ön plana çıkan diğer bir isim ise Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz oldu.

Diğer taraftan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın İzmir Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanacağı kulisinin gerçekleri yansıtmadığı öğrenildi.

İSTANBUL’A BAŞSAVCI VEKİLLERİ

Kararname ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2 başsavcı vekili, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na 3 başsavcı vekili ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na 1 başsavcı vekili atanması bekleniyor.

Diğer taraftan kararname ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri Başkanları arasında da değişiklikler yapılacağı öğrenildi. Ayrıca bazı il Başsavcılıklarında da görev değişikliklerine gideceği kulislere sızan bilgiler arasında… Kararname ile yeni kurulan Trabzon, Kayseri, Diyarbakır ve Van’daki Bölge Adliye Mahkemeleri’ne heyetler atanacak.

ETİKETLER: