SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni detaylar!

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni detaylar!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi yargı camiasınca merakla bekleniyor. HSK’ca daha önce açıklanan prensip kararların göre, Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Fakat, Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sebebiyle yargıda işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından da 15 Haziran’a kadar durduruldu.

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümünün 1 Haziran itibariyle başlayacağı konuşuluyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında her hafta toplanan HSK Genel Kurulu’nda bu konu masaya yatırıldı.

NE ZAMAN NORMALLEŞECEK?

Bu çerçevede yargısal faaliyetlerin 1 Haziran 2020 günü büyük oranda normal düzene geçilebileceğine ilişkin düşünce üzerinden yoğunlaşıldı. Bu tarihten itibaren savcıların iddianame yazabilecekleri değerlendirildi.

İDARİ İZİNDEKİ PERSONEL NE OLACAK?

İdari izindeki personel sayısı sınırlandırılacağı, yalnızca 60 yaş üstü ciddi kronik rahatsızlığı olanlar idari izinli sayılacağı kaydedildi.

ATAMA KARARNAMESİ ÇIKACAK MI?

Normalleşme sürecinde bayramdan sonra Atama Kararnamesi’nin çıkıp çıkmayacağı ise henüz netleşmedi. HSK kaynakları, kararnamenin 15 gün sarkacağı kanaatinde… Ayrıca, kararnamenin 4 binin üzerinde hakim-savcıyı kapsaması bekleniyor…

ADLİ TATİL NE ZAMAN?

Diğer taraftan en çok merak edilen; adli tatilin bu yıl 20 Temmuz – 1 Eylül arasında gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği… Bu konuda bir tereddüt olmadığı, adli tatilin bu yıl planlanan çerçevede gerçekleştirileceği belirtildi.