SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ne zaman yayınlanacak? O tarih hakkında yeni bilgiler

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca yayınlanacak Yaz Karanamesi’nin ne zaman yayınlanacağı merak konusuydu. O tarihle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

HSK Yaz Kararnamesi ne zaman yayınlanacak? O tarih hakkında yeni bilgiler

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ardından tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a ardından da 15 Haziran’a kadar durdurulmuş, yargıda işler aksamıştı.

Türkiye’de Koronavirüs salgınında iyileşme sürecine girmemiz ardından Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı toplantılar ardından sevindirici gelişmeşler yaşanıyor. 1 Haziran itibariyle Türkiye’nin tamamı normalleşme adımları atmaya başlayacak.

Bu gelişmeler ardından bugün Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu’nca önemli kararlar alındı. HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz imzalı bir karar yayınlandı.

DURUŞMALAR 16 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Hakim ve Savcılar Kurulu, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’da başlamasına karar verdi. HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin ise duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran’da başlayacak.

Bu karar sonrası gözler Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi’ne çevrildi.

Bilindiği gibi HSK’ca daha önce açıklanan prensip kararlarına göre, Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı. Fakat, Kararnamenin planlanan tarihe yetişip yetişmeyeceği tam anlamıyla belli değil. Sontv’nin yargı kaynaklarından edindiği kulis, kararnamenin kısa bir süre sarkacağı yönünde.

Yine kaynaklarından edinilen bilgilere göre HSK Genel Sekreterliiği Kararname Bürosu kararname taslağını tamamladı.

Bu kararname ile bazı il başsavcılıklarına yeni atamaların yapılacağı öğrenildi. HSK’nın ünvanlı atamalar üzerinde çalıştığı kaydedildi. Ayrıca, kararnamenin 4 binin üzerinde hakim-savcıyı kapsaması bekleniyor…

İDARİ İZİNDEKİ PERSONEL NE OLACAK?

İdari izindeki personel sayısı sınırlandırılacağı, yalnızca 60 yaş üstü ciddi kronik rahatsızlığı olanlar idari izinli sayılacağı kaydedildi.

ADLİ TATİL NE ZAMAN?

Diğer taraftan en çok merak edilen; adli tatilin bu yıl 20 Temmuz – 1 Eylül arasında gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği… Bu konuda bir tereddüt olmadığı, adli tatilin bu yıl planlanan çerçevede gerçekleştirileceği belirtildi.