SON TV

HSK Yaz Kararnamesi’nde son rötuşlar

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesiyle ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Hafta sonu kararname üzerinde çalışan kurul, bugün geniş ölçüde kararnameyi oluşturdu. Kararnameye yarın son şekli verilip yayınlanması bekleniyor.

HSK Yaz Kararnamesi’nde son rötuşlar

HSK 1. Dairesi üyelerinin Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak metinler üzerinde çalışarak yaz kararnamesine son şeklini vermeye başladığını, bazı il ve ilçelerin Başsavcılarının değişeceğini SON TV duyurmuştu.

HSK 1. Dairesi tarafından ilan edilecek Yaz Kararnamesi’yle ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. HSK 1. Daire ve genel sekreterlik yöneticileri hafta sonu kararname üzerinde yoğun mesai yaparken, yarın yapılacak son rötuşların ardından kararnamenin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

YOĞUN MESAİ HARCANDI

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesinin bu haftaya yetişmesi için yoğun mesai yaptı. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet ve Anayasa Komisyonlarından oluşturulan karma komisyon tarafından HSK üyeliği için aday gösterilen 21 isim genel kurula gönderilmişti. HSK’daki seçim gündemi nedeniyle de yaz kararnamesi geçtiğimiz hafta açıklanamamıştı.

HSK Genel Sekreterliği yaz kararnamesi ile ilgili çalışmalarını tamamlarken, HSK 1. Daire üyeleri taslak metinler üzerinde yoğun mesai harcadı. 2 bin adli, 500 idari yargıcın görev değişikliğini ve Türkiye’deki büyükşehir ve bazı illeri kapsayan 50 unvanlı yargıcın da görev yerlerinin değişikliğini kapsayan Yaz Kararnamesinin, yarın yapılacak son rötuşların ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

İL VE İLÇELERDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLERİ KAPSIYOR

Yargı camiasından sızan kulislere göre, Kahramanmaraş Başsavcılığı, Zonguldak Başsavcılığı, Yalova Başsavcılığı, Balıkesir Başsavcılığı, Aydın Başsavcılığı, Kocaeli Başsavcılığı, Erzincan Başsavcılığı, Erzurum Başsavcılığı, Denizli Başsavcılığı, Çanakkale Başsavcılığı, Iğdır Başsavcılığı ve Kütahya Başsavcılığı’nda değişiklikler olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Fethiye, Seferihisar, Söke ve Kuşadası gibi turistik bölgelerin Cumhuriyet Başsavcılarının da görev yaptıkları süre göz önünde bulundurulduğunda değişiklik olabileceği belirtiliyor. Öte yandan, İstanbul ve İstanbul Anadolu Adliyesi ile Küçükçekmece Adliyelerine yeni vekillerin verilebileceği, İstanbul’da bir ilçe başsavcısının önemli bir şehre başsavcı olacağı, bazı illerin BAM Başkanları ve Başsavcılarının da değişeceği bilgisi kulislere sızan bilgiler arasında.