SON TV

HSK yaz kararnamesinden flaş kulisler… Tam 30 şehirde değişim sinyali

SONTV kararname öncesinde kulislerde konuşulanları okuyucularıyla paylaşmaya devam ediyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun önümüzde hafta ilan etmeyi planladığı kararnameyle ilgili son dakika kulis bilgisine ulaşıldı. Kararname kapsamında yaklaşık 30 il başsavcısının değişmesi bekleniyor. Bir başka yeni gelişme ise Büyükşehirlerdeki Başsavcı vekilleriyle ilgili... Sayısı neredeyse iki katına çıkan başsavcı vekillerinin ise sayılarının büyük oranda düşürülmesi masada.

HSK yaz kararnamesinden flaş kulisler… Tam 30 şehirde değişim sinyali

Her yıl Haziran ayında yayınlanan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yaz kararnamesi 14 Mayıs seçimleri nedeniyle Temmuz ayına ertelendi. HSK 1. Dairesi kararnamenin taslak çalışmalarına devam ederken son dakika kulis bilgisine ulaşıldı. Yargı kaynaklarından alınan son dakika kulis bilgisine göre; kararname kapsamında büyük değişiklikler planlanıyor.

TAM 30 İLDE DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

SONTV’nin ulaştığı kulis bilgilerine göre, yaklaşık 30 il başsavcısının değişmesi planlanıyor. Bu değişikliklerle ilgili HSK 1.Dairesinde yoğun mesai yürütülüyor. Önümüzdeki günlerde değişmesi muhtemel il başsavcılıklarına ilişkin detayları ise SONTV duyurmaya devam edecek.

BAŞSAVCI VEKİLLERİ YARIYA DÜŞECEK
Diğer taraftan kararname kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde Cumhuriyet Başsavcı Vekillerinin sayısının fazla olması da günmede alındı. Buna göre HSK Yaz kararnamesiyle birlikte Başsavcı vekillerinin sayısının yarıya düşürülmesinin planlandığı öğrenilirken, bu konunun henüz netleşmediği üzerinde tartışıldığı kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.