SON TV

HSK yeni ihtisas mahkemelerini belirledi

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargı Reformu Stratejisi (YRS) ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda (İHEP) yer alan ihtisaslaşma hedefi doğrultusunda 6 yeni ihtisas mahkemesi belirledi. Resmî Gazetede yayımlanan kararda, tüketici, ticaret ve idari para cezası davalarına bakacak mahkemeler de kararlaştırıldı.

HSK yeni ihtisas mahkemelerini belirledi

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan HSK’nın yeni ihtisas mahkemeleri belirlenmesine ilişkin kararla YRS ve İHEP’te bulunan hedef ve faaliyetlerden birisi daha hayata geçirilmiş oldu. Resmi Gazetede yer alan kararda, 6 yeni ihtisas mahkemesi belirlenerek tüketici, ticaret ve idari para cezası davalarına bakacak mahkemeler de kararlaştırıldı.
HSK’nın Resmi Gazetede yayımlanan kararı doğrultusunda vergi suçları, bilişim suçları, finansal suçlar, finansal uyuşmazlıklar, sendikal uyuşmazlıklar ve kamulaştırma davaları için ihtisas mahkemeleri kurularak bu suçlar konusuna uygun olarak bu ihtisas mahkemelerinde görülecek. Böylece finans mahkemeleri, kamulaştırma mahkemeleri ve sendika mahkemeleri de hayata geçmiş olacak.

ÇOCUK MAHKEMELERİ BELİRLENDİ
Çocuk mahkemelerinin kurulu olmadığı yerlerde de suça sürüklenen çocukların tüm davalarına bakacak mahkemeler, tüketici ve ticaret mahkemelerinin kurulu olmadığı yerlerde bu davalara bakacak mahkemeler de kararlaştırıldı. Öte yandan, idari para cezaları davalarının görüleceği sulh ceza hakimlikleri de bu karar ile belirlenerek bu konuda da ihtisaslaşma konusunda da önemli bir adım atılmış oldu.

HSK’nın ihtisas mahkemeleri kararı 15 Aralık tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.
HSK tarafından yayımlanan karara göre; Vergi Usul Kanunu’ndan kaynaklanan ve asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren dava ve işlere; İki veya dört asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 2 numaralı, üç asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 3 numaralı, beş veya daha fazla asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 5 numaralı, on veya daha fazla ceza mahkemesi bulunan yerlerde 10 numaralı, yirmi veya daha fazla asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 10 ve 11 numaralı, otuz veya daha fazla asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 10, 11 ve 12 numaralı, kırk veya daha fazla asliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 10, 11, 12 ve 13 numaralı, 55 veya daha fazla abliye ceza mahkemesi bulunan yerlerde 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ve 17 numaralı, Büyükçekmece 10, 11 ve 12, Küçükçekmece 10, 12, 13 ve 14 numaralı asliye ceza mahkemelerinin bakmasına karar verildi.