SON TV

HSK’da Genel Kurul Heyecanı… Kulislerde konuşulanlar

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üye seçimlerinin ardından 7 Haziran’da görev süresi sona erecek isimlerin yerlerine kimlerin geleceği kulisleri hareketlendirirken, yeni üyeler arasındaki daire dağılımının HSK Genel Kurul toplantısında belirlenmesi bekleniyor. İşte kulislerde konuşulanlar.

HSK’da Genel Kurul Heyecanı… Kulislerde konuşulanlar

13 üyeden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Başkanı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da sona erecek. Bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 kişilik aday listesi içerisinden avukat Hamit Kocabey, Adalet Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü yürüten avukat Bilal Temel, Danıştay üyesi Aysel Demirel, Yargıtay 16. Ceza Dairesi üyesi Ergün Şahin, öğretim görevlisi Cumhur Şahin, Yargıtay üyeleri Sinan Esen ve Ömür Topaç genel kurulda yapılan oylama sonucunda üye olarak seçildi.  Oylama sonrasında belirlenen 7 üye dışındaki 4 isim ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı. Resmi Gazetede yayımlanan kararla, Halil Koç, Mehmet Akif Ekinci, İbrahim Kolcu ve Ömer Faruk Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı üyeler oldular.

 

DAİRE ÜYELERİ BELİRLENECEK

HSK seçimlerinin geride kalmasıyla, 7 Haziran’da görev süresi dolacak üyelerden boşalacak koltuklara kimlerin oturacağını belirlenecek. 8 Haziran’da yeni üyelerin göreve başlamasıyla HSK Başkanı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün başkanlık edeceği HSK Genel Kurulunda öncelikle daire üyeleri belirlenecek. Mevcut üyelerden HSK 1. Daire Başkanı Halil Koç, idari yargı alanından geldiği için Hasan Yılmaz’da Adalet Bakan Yardımcısı olduğu için birinci dairenin doğal üyesi olacak. Kanun gereği Danıştay’dan seçilen Aysel Demirel de ikinci dairenin doğal üyesi olacak. Bu üç üye HSK Genel Kurulu’nda yapılacak oylamaya girmeyecek. Bunların dışında kalan üyeler ise oylamaya girerek görev yapacak daireleri belirlenecek. Genel Kurul’un birinci turunda daire üyeleri belirlenirken ikinci turda 1. ve 2. Daire Başkanlıklarının seçimleri yapılacak. Genel Kurul’un son bölümünde ise katılan üyeler tarafından HSK Başkanvekili oylanacak. Böylece yeni HSK görev dağılımları yapılarak göreve başlayacak. SON TV’nin edindiği kulis bilgilerine göre, HSK Birinci Dairesi’ne başkan olarak mevcut görevi yürüten Halil Koç’un yeniden seçileceği kesin gözüyle kulisler konuşulmaya devam ediyor.