SON TV

HSK’da hafta sonu mesaisi! 2 bin 500 kişilik kararname masada

HSK’da hafta sonu mesaisi! 2 bin 500 kişilik kararname masada

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelik seçimleri nedeniyle geçtiğimiz hafta açıklanamayan yaz kararnamesi, taslak metinleri Genel Sekreterlik tarafından hazırlanarak 1. Daire’ye geldi. Bugün ve yarın HSK 1. Dairesi üyeleri taslak metinler üzerinde çalışarak yaz kararnamesine son şeklini verecek. Bu kapsamda Türkiye genelinde aralarında Cumhuriyet başsavcıları ve Adalet Komisyon başkanlarının da olduğu yaklaşık 50 kişinin de unvan değişikliğiyle yer değiştireceği sızdı.

SON TV’nin ulaştığı son bilgilere göre Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesinin önümüzdeki haftaya yetiştirilmesi için hafta sonu mesaisine başlandı. Geçtiğimiz hafta HSK üye seçimlerinin Türkiye Büyük Meclisi Adalet ve Anayasa Komisyonlarından oluşan karma komisyon HSK üyeliği için 21 ismi genel kurula göndermişti.

HSK’daki seçim gündemi nedeniyle yaz kararnamesi geçtiğimiz hafta açıklanamamıştı. HSK Genel Sekreterliği, yaz kararnamesi ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Taslak metinler hafta sonu 1. Daire üyelerine gönderildi. HSK 1. Dairesi üyeleri 2 bin adli, 500 idari yargıcın görev değişiklikleri ile ilgili hafta sonu mesaisine başladı.

50 UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

Ayrıca yargı kaynaklarından sızan bilgilere göre Türkiye’deki büyükşehir ve bazı illeri kapsayan 50 unvanlı yargıcın da kararname kapsamında görev yerlerinin değişeceği öğrenildi. Hafta sonu yapılan kararname mesaisinde önümüzdeki hafta Çarşamba gününe kadar yayınlanması beklendiği öğrenildi…