SON TV

HSK’da kararname belirsizliği

SONTV kararname öncesinde kulislerde konuşulanları okuyucularıyla paylaşmaya devam ediyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun önümüzde hafta ilan etmeyi planladığı kararname gecikecek mi? Kararname taslağı ne aşamada? Kararname kapsamında kaç il başsavcısı değişecek? LGS tercihinin son günü olan 19 Temmuz’a kadar kararname ilan edilecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

HSK’da kararname belirsizliği

Her yıl Haziran ayında ilan edilen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yaz kararnamesi 14 Mayıs seçimleri nedeniyle Temmuz ayına ertelendi. Ancak kararnamenin ne zaman ilan edileceği belirsizliğini koruyor. HSK Birinci Dairesi tarafından taslak çalışmaları devam ediyor. Alınan bilgiye göre; ünvanlıların görüşmelerine henüz başlanmadı. 15 Temmuz’dan önce ilan edilmesi beklenen kararnamenin bir hafta daha gecikebileceği öğrenilirken, kulis bilgisine göre kararname kapsamında büyük değişiklikler de planlanıyor. Buna göre; 30 il başsavcısının değişebileceği kulislerde konuşuluyor. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’de görev yapan başsavcı vekillerinin sayısının yarıya düşürülmesinin gündemde olduğu öğrenilirken, kararname kapsamında deprem bölgesinde görev yapan Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş Başsavcılarının da değişeceği kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.

Diğer yandan, 3 Temmuz’da başlayan LGS tercihleri 19 Temmuz Çarşamba günü sona erecek. Birçok yargı mensubunun, LGS tercihlerinden önce kararnamenin ilan edilmesi talebinde bulunduğu öğrenildi. Bu tarihten önce kararnamenin yayımlanıp yayımlanmayacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.